aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

IV Międzynarodowy Festiwal Gór

8 listopada 2002

Sławni podróżnicy, odkrywcy, gwiazdy światowego alpinizmu i sportów ekstremalnych wezmą udział w 4. Międzynarodowym Festiwalu Gór (4.Explorers Festival), który w dniach 19-24 listopada odbędzie się w Łodzi.

Z długiej listy zaproszonych gości na łódzki festiwal na szczególną uwagę zasługują: Szwajcar Bertrand Piccard, który przeleciał balonem dookoła świata bez przerw, Sir Christian Bonington z Wielkiej Brytanii, który poprowadził przełomowe wyprawy w góry wysokie, Józef Nyka – uznawany za jednego z najwybitniejszych historyków eksploracji gór i alpinizmu na świecie.

Ponadto przybędą m.in. uznawany za mistrza kamery filmowej Fulvio Mariani, kapitan Roman Paszke, który opowie o rejsie dookoła świata, Szwajcar Jean Troillet, zdobywca ośmiu ośmiotysięczników bez tlenu i asekuracji. W 1997 roku dokonał niezwykłego wyczynu, zjeżdżając na snowboardowej desce z wysokości 8450 m wzdłuż północnej ściany Mount Everestu.

Podczas festiwalu wręczone zostaną po raz kolejny Explorery – wyróżnienia dla największych odkrywców i zdobywców Ziemi oraz Camera Extreme. Rozegrane zostaną również zawody we wspinaczce sportowej.

Festiwal będzie okazją do podsumowania polskich dokonań w sezonie wspinaczkowym 2002 roku, ogłoszonego przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Gór. Planowano dwie wielkie wyprawy na ośmiotysięczniki. Sezon rozpoczęła zwieńczona sukcesem wiosenna wyprawa na piąty szczyt globu – Makalu (8481 m) pod kierownictwem Piotra Pustelnika. Na górę leżącą w centralnym masywie Himalajów wszedł Pustelnik oraz Słowak Martin Gablik i Portugalczyk Gonzalo Velez.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę