aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak na urlop, to tylko na urokliwą wieś

29 lipca 2003

Na terenie powiatów: bialskiego, radzyńskiego, parczewskiego i łukowskiego działają 42 gospodarstwa agroturystyczne, które mają przygotowane dla letników gościnne pokoje i liczne atrakcje. Nie ma natomiast żadnego ekogospodarstwa nastawionego oprócz aktywnego wypoczynku na produkcję tzw. zdrowej żywności.

Dla przyszłych gospodarzy kwater agroturystycznych Ośrodek Doractwa Rolniczego w Grabanowie organizuje kursy przygotowawcze: Prowadzimy kursy podstawowe i specjalistyczne. Podpowiadamy jak zadbać o zagrodę, o estetykę. Radzimy jak się wypromować, jak uzyskać pomoc finansową. Zainteresowanie kursami jest spore, ale na taką działalność decyduje się niewielu – stwierdza Bożena Warda, główny specjalista ds. spraw turystyki wiejskiej i wiejskiego gospodarstwa domowego z ODR Grabanów. Podlaskie Stowarzyszenie Agroturystyczne z siedzibą w Janowie Podlaskim zrzesza 12 gospodarstw agroturystycznych. Zapewniamy liczne atrakcje: jeździectwo, myślistwo, zainteresowani mogą nauczyć się podbierać miód. Średnio za nocleg w naszych gospodarstwach zapłacimy od 20 do 60 złotych. Ceny zależą też od standardów. Łazienka jest podstawowym wymogiem - mówi Czesława Caruk, prezes stowarzyszenia. U agrorolników możemy wykupić również wyżywienie. 

Ceny wahają się od 25 do 60 złotych za trzy posiłki. Podlasie nie posiada zbyt wielu jezior i kąpielisk. A to przyciąga turystów. Cisza i spokój nie wystarczają. Z frekwencją jest cienko. Najczęściej przyjeżdżają do nas stali bywalcy i ich znajomi. Zapewniamy basen, dyskotekę w stodole, no i tradycyjne ognisko, grill. W ubiegłym roku odwiedzili nas tłumnie Szwedzi. U mnie doba kosztuje 20 złotych od osoby – informuje Franciszek Różycki z Buczyc Starych. – Jest także pole namiotowe. Cenią to sobie rowerzyści. Ale ze spaniem na sianie to jest duże ryzyko, gdyż wypije, zapali i się spali. Najprzyjemniejsze jest spanie na świeżo skoszonym sianie. Wtedy to jest atrakcja: pięknie pachnie. W jednym z gospodarstw agroturystycznych w powiecie radzyńskim proponują wycieczki 80-letnią bryczką. Poza tym posiadamy pięć koników. Jazda w siodle jest popularna. W pobliżu jest staw, a dla miłośników leśnej jazdy na rowerze - jednoślady. Problem jest z reklamą, bo to ogromne koszty. Prezentujemy nasza ofertę w Internecie, jak i w ogólnopolskich gazetach – mówi Antoni Grochowski z Ulan Majoratu.

Barbara Jochymek, Europejskie Centrum Ekologicznego Rolnictwa i Turystyki w Lubawce koło Wałbrzycha: Nasze stowarzyszenie zrzesza 80 gospodarstw w Polsce. Prowadzimy działalność ekologiczną, nasze produkty, które polecamy letnikom pozbawione są chemii, nawozów. Nadzór nad produkcją sprawują eksperci. Zapewniamy nietypowe atrakcje: udział w pieczeniu chleba, przy wyrobie sera, masła, jak również udział w warsztatach rzemiosła ludowego. Na Lubelszczyźnie atest gospodarstwa ekologicznego ma tylko posiadłość w Woli Uhruskiej w powiecie chełmskim.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę