aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Józef Janczy znów prezesem TOPR

18 listopada 2002

Józef Janczy, zakopiański lekarz i ratownik tatrzański, dotychczasowy prezes Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, został wybrany w sobotę na kolejną, trzyletnią kadencję przez walny zjazd członków TOPR.

Walny zjazd nie odwołuje i nie wybiera naczelnika pogotowia tatrzańskiego, który na co dzień kieruje działalnością TOPR. Funkcję tę od kilku lat sprawuje Jan Krzysztof.

Ostatnie lata działalności TOPR to ciągłe zmagania z brakiem pieniędzy na bieżące funkcjonowanie tej organizacji. Powodem jest kurcząca się z roku na rok dotacja z budżetu państwa, która przez lata stanowiła podstawowe źródło finansowania ratownictwa w Tatrach. W ostatnich latach budżet TOPR wyczerpywał się już jesienią, działalność w ostatnich miesiącach roku ratownicy musieli finansować z pieniędzy sponsorów.

Prawdopodobnie dlatego we władzach TOPR pracuje coraz więcej ratowników-menedżerów. Naczelnik Jan Krzysztof jest nie tylko doświadczonym ratownikiem ale także zakopiańskim przedsiębiorcą. W sobotę ratownicy wybrali na stanowisko zastępcy prezesa TOPR Czesław Ślimaka, menedżera do niedawna kierującego jedną z komunalnych spółek w Zakopanem.

W 2000 r. dotacja z budżetu państwa dla TOPR wyniosła 1 mln 370 tys. zł, rok później ratownicy otrzymali 1 mln 099 tys. zł, a w tym roku państwo przekazało pogotowiu tylko 950 tys. zł. W kwietniu TOPR, wcześniej podległe Urzędowi Kultury Fizycznej i Turystyki, weszło do struktur ratowniczych MSWiA. Ni zmieniło to jednak sytuacji finansowej pogotowia, bo do końca tego roku obowiązuje je budżet przyznany przez UKFiT.

W sobotę wieczorem, w trakcie obchodów Dnia Ratownika w schronisku nad Morskim Okiem, TOPR-owcy przyjęli do swego grona trzech nowych kolegów, którzy złożyli uroczystą przysięgę ratowniczą.

Obecnie TOPR liczy ponad 260 członków; 21 z nich wykonuje swą pracę zawodowo. W ciągu roku pogotowie tatrzańskie organizuje średnio 120 wieloosobowych wypraw ratunkowych i ponad 400 mniejszych akcji. Każdego roku po polskiej stronie Tatr ponosi śmierć 15 - 20 osób, a ponad 600 zostaje rannych.

TOPR powstało w 1909 r., jako czwarta organizacja ratownicza na świecie. Pierwszym prezesem TOPR był dr Kazimierz Dłuski, a pierwszym naczelnikiem Straży Ratunkowej Mariusz Zaruski. W 1952 r. TOPR weszła jako Grupa Tatrzańska do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powołano wówczas jaką jednolitą ogólnopolską organizację ratownictwa górskiego. W 1993 r. Grupa Tatrzańska wyszła ze struktur GOPR i powołała na powrót Tatrzańskie Ochotniczego Pogotowie Ratunkowe.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę