informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Józef Janczy znów prezesem TOPR

18 listopada 2002

Józef Janczy, zakopiański lekarz i ratownik tatrzański, dotychczasowy prezes Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, został wybrany w sobotę na kolejną, trzyletnią kadencję przez walny zjazd członków TOPR.

Walny zjazd nie odwołuje i nie wybiera naczelnika pogotowia tatrzańskiego, który na co dzień kieruje działalnością TOPR. Funkcję tę od kilku lat sprawuje Jan Krzysztof.

Ostatnie lata działalności TOPR to ciągłe zmagania z brakiem pieniędzy na bieżące funkcjonowanie tej organizacji. Powodem jest kurcząca się z roku na rok dotacja z budżetu państwa, która przez lata stanowiła podstawowe źródło finansowania ratownictwa w Tatrach. W ostatnich latach budżet TOPR wyczerpywał się już jesienią, działalność w ostatnich miesiącach roku ratownicy musieli finansować z pieniędzy sponsorów.

Prawdopodobnie dlatego we władzach TOPR pracuje coraz więcej ratowników-menedżerów. Naczelnik Jan Krzysztof jest nie tylko doświadczonym ratownikiem ale także zakopiańskim przedsiębiorcą. W sobotę ratownicy wybrali na stanowisko zastępcy prezesa TOPR Czesław Ślimaka, menedżera do niedawna kierującego jedną z komunalnych spółek w Zakopanem.

W 2000 r. dotacja z budżetu państwa dla TOPR wyniosła 1 mln 370 tys. zł, rok później ratownicy otrzymali 1 mln 099 tys. zł, a w tym roku państwo przekazało pogotowiu tylko 950 tys. zł. W kwietniu TOPR, wcześniej podległe Urzędowi Kultury Fizycznej i Turystyki, weszło do struktur ratowniczych MSWiA. Ni zmieniło to jednak sytuacji finansowej pogotowia, bo do końca tego roku obowiązuje je budżet przyznany przez UKFiT.

W sobotę wieczorem, w trakcie obchodów Dnia Ratownika w schronisku nad Morskim Okiem, TOPR-owcy przyjęli do swego grona trzech nowych kolegów, którzy złożyli uroczystą przysięgę ratowniczą.

Obecnie TOPR liczy ponad 260 członków; 21 z nich wykonuje swą pracę zawodowo. W ciągu roku pogotowie tatrzańskie organizuje średnio 120 wieloosobowych wypraw ratunkowych i ponad 400 mniejszych akcji. Każdego roku po polskiej stronie Tatr ponosi śmierć 15 - 20 osób, a ponad 600 zostaje rannych.

TOPR powstało w 1909 r., jako czwarta organizacja ratownicza na świecie. Pierwszym prezesem TOPR był dr Kazimierz Dłuski, a pierwszym naczelnikiem Straży Ratunkowej Mariusz Zaruski. W 1952 r. TOPR weszła jako Grupa Tatrzańska do Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które powołano wówczas jaką jednolitą ogólnopolską organizację ratownictwa górskiego. W 1993 r. Grupa Tatrzańska wyszła ze struktur GOPR i powołała na powrót Tatrzańskie Ochotniczego Pogotowie Ratunkowe.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę