aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

KE broni mokradeł

31 grudnia 2002

Komisja Europejska wystąpiła do do Europejskiego Trybunału w Luksemburgu przeciwko rządowi w Dublinie. Powód? Dania nie wywiązuje się z zalecenia w sprawie ochrony mokradeł uznanych za obiekt o niepowtarzalnych walorach ekologicznych. KE  zamierza ukarać Irlandię grzywną w wysokości 13,9 tys. euro dziennie.

Jak twierdzi Komisja, Dania nie podporządkował się orzeczeniu z 1999 roku nakazującego przeprowadzenie szczegółowych badań wpływu jaki na środowisko mokradeł może mieć eksploatacja torfu i irygacja.  Przeprowadzenie takich badań byłoby równoznaczne z przyznaniem statusu obszaru szczególnie chronionego kilkuset hektarom torfowisk. Według KE na około 45 tys. hektarach torfowisk w Irlandii występują rzadkie gatunki flory i fauny i dlatego tereny te powinny być obszarem poddanym ścisłej ochronie.

Irlandia musi podporządkować się prawnym wymogom wynikającym z oceny wpływu eksploatacji torfu i irygacji na środowisko naturalne mokradeł o niepowtarzalnych walorach przyrodniczych – przytoczyła słowa komisarza odpowiedzialnego za ochronę środowiska – agencja Press Association Margot Wallstrom.

Sprawa nie jest jednak jeszcze przesądzona. Zasady działania KE wymagają, by nałożoną przez nią grzywnę zaaprobował Trybunał Europejski. Ma ona zastosowanie od daty wyznaczonej właśnie przez sędziów Trybunału. 

Tymczasem rząd Irlandii skonsultował się z grupami ochrony środowiska i innymi zainteresowanymi stronami, co jest wstępnym krokiem przed sporządzeniem wymaganej przez Komisję oceny. Jeśli Irlandia w najbliższych miesiącach podporządkuje się unijnym regułom ochrony środowiska, to uniknie kary.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę