informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Kozice policzone

19 czerwca 2002

W Tatrach żyje 275 kozic – tyle naliczyli pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego i Tatrzańskiego Narodowego Parku Słowacji (TANAP) podczas jesiennej akcji obserwowania zwierząt.

W słowackiej części Tatr naliczono 205 kozic, w tym 105 w Tatrach Wschodnich (nazywanych w Polsce Wysokimi), 74 w Tatrach Bielskich i 26 w Tatrach Zachodnich. Po polskiej stronie zanotowano ich 70, w tym 25 w Tatrach Wysokich i 45 w Zachodnich. Różnica między liczebnością populacji po dwóch stronach granicy wynika z tego, że słowacki TANAP jest pięciokrotnie większy od TPN. W ogólnej liczbie kozic są też takie, które w poszukiwaniu lepszych warunków życia migrują z jednej strony polsko-słowackiej grani na drugą. Są to tak zwane osobniki wspólne i jest ich w Tatrach 30 – twierdzi Zbigniew Ładygin z Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Spis kozic prowadzony jest od 1954 roku (wspólnie ze Słowakami od 1957 r.), każdej wiosny i jesieni. Po zimie ocenia się straty w populacji oraz przyrost liczby koźląt. Tegorocznej wiosny naliczono 81 kozic po polskiej stronie, a po słowackiej – 205. Jesienne obserwacje mają na celu weryfikację danych. W porównaniu z danymi sprzed roku, średni przyrost liczebności kozic w całych Tatrach wyniósł 15 procent.

Kozice wpisane są do tzw. czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem, dlatego wszelkie zmiany w liczebności populacji są tak skrupulatnie odnotowywane, a jej wzrost cieszy miłośników i badaczy tatrzańskiej przyrody.


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę