CTR_80917FestiwalZupSwiata_250817_750

Lasy: albo deszcz, albo zakaz wstępu

11 czerwca 2003

Jeżeli w najbliższych dniach nie spadnie solidny deszcz, będziemy musieli wprowadzić całkowity zakaz wstępu do lasów na obszarze województwa podlaskiego - zapowiadają leśnicy. W ostatni weekend strażacy gasili kilkanaście pożarów w lasach.

W całym województwie obowiązuje od kilku dni trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Ściółka jest sucha. W niektórych lasach jej wilgotność spadła nawet do 8 proc. Ziemia jest sucha jak popiół. W takich warunkach ogień rozprzestrzenia się błyskawicznie. Na szczęście na Podlasiu na razie liczba pożarów nie wzrosła - powiedział Bogusław Gliński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. Właśnie dlatego lasy są stale patrolowane. Strażnicy leśni obserwują zagrożone punkty z wież widokowych. Codziennie sytuację w lasach oceniają też piloci samolotów wykonujących loty patrolowe.

Z informacji Biura Prognoz w Białymstoku wynika, że nadal będzie bardzo ciepło i sucho. Przelotne opady deszczu i lokalne burze, jeśli nawet będą, to nie wpłyną znacząco na zmniejszenie zagrożenia pożarowego w lasach. Jeżeli nie spadnie deszcz, to grozi nam katastrofa - powiedział "Porannemu" Jeremi Szklarzewski z Nadleśnictwa Dojlidy. Na szczęście na razie nie odnotowaliśmy wzrostu liczby pożarów lasów w okolicach Białegostoku.

Jak twierdzą strażacy, większość pożarów lasów powstaje na skutek bezmyślności człowieka. Najczęstszymi przyczynami pożarów są niedogaszone lub palone w pobliżu lasu ogniska, niedopałki papierosów porzucone w lesie lub w jego najbliższym sąsiedztwie oraz wypalanie traw.

Rozpalanie ognisk na terenach leśnych lub w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu jest niedozwolone i naprawdę niebezpieczne. Każdego roku wskutek takich działań giną ludzie! - ostrzega młodszy brygadier Dariusz Sadowski, rzecznik podlaskiej Straży Pożarnej.
W tym roku strażacy gasili lasy na Podlasiu już przeszło 300 razy, na powierzchni około 430 hektarów.


POWIĄZANE

W kilku miastach Polski prowadzona jest kampania "Odpoczywaj na wsi". Jest to pr...

12 marca w Berlinie zakończyła się Międzynarodowa Giełda Turystyczna ITB, w któr...

Nowe możliwości promocji agroturystyki i turystyki wiejskiej. Zachęcamy wszystki...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę