informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Małopolska a agroturystyka

4 października 2002

Region małopolski jest w skali kraju jednym z najbardziej podatnych miejsc do rozwoju agroturystyki.

Jedną ze znaczących branży wymagających dostosowania polskich norm do standardów Unii Europejskiej pozostaje rolnictwo. Działalność agroturystyczna jest przedsięwzięciem, które ma szansę rozwoju na wsi. Oferta polskich rolników wymaga standaryzacji, polegającej m.in. na klasyfikacji obiektów i stworzeniu przejrzystych zasad jej oceny.

Według publikacji Anny Krakowiak z Katedry Technicznej Infrastruktury Wsi Akademii Rolniczej w Krakowie, zatytułowanej "Standardy agroturystyczne krajów UE na przykładzie Niemiec i Ausrtrii", nie jest to jednak znaczący obszar działań turystycznych w Polsce. Pisze ona – W Europie gwałtowny rozwój turystyki wiejskiej przypadł na lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Podwoiła się liczba gospodarzy świadczących usługi turystyczne we Włoszech, Wielkiej Brytanii Francji. W roku 2001 we wszystkich krajach UE liczba tych gospodarzy przekroczyła 600 tys. Szacuje się, że każdego roku przybywa około 6 proc. nowych przedsięwzięć.

Jak wynika z badań zróżnicowania atrakcyjności turystycznej województwa Małopolskiego, najwyższą pozycję wśród powiatów ma tatrzański, zachowując znaczną przewagę nad nowosądeckim, nowotarskim i bocheńskim. Wpływa na to przede wszystkim stan środowiska naturalnego i rozwinięta baza noclegowa oraz bogate tradycje turystyczne. (...) Powiaty należące do atrakcyjnych mają szansę rozwijać na swoim terenie działalność agroturystyczną. Wymagać to będzie doinwestowania (...) –  stwierdza Grażyna Magiera-Braś z Katedry Planowania, Organizacji i Ochrony Terenów Rolniczych AR w Krakowie w publikacji przedstawiającej regionalne aspekty rozwoju agroturystyki. Podkreśla ona, że region małopolski jest jednym z najbardziej podatnych do rozwoju tego właśnie obszaru turystyki.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę