Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Małopolska a agroturystyka

4 października 2002

Region małopolski jest w skali kraju jednym z najbardziej podatnych miejsc do rozwoju agroturystyki.

Jedną ze znaczących branży wymagających dostosowania polskich norm do standardów Unii Europejskiej pozostaje rolnictwo. Działalność agroturystyczna jest przedsięwzięciem, które ma szansę rozwoju na wsi. Oferta polskich rolników wymaga standaryzacji, polegającej m.in. na klasyfikacji obiektów i stworzeniu przejrzystych zasad jej oceny.

Według publikacji Anny Krakowiak z Katedry Technicznej Infrastruktury Wsi Akademii Rolniczej w Krakowie, zatytułowanej "Standardy agroturystyczne krajów UE na przykładzie Niemiec i Ausrtrii", nie jest to jednak znaczący obszar działań turystycznych w Polsce. Pisze ona – W Europie gwałtowny rozwój turystyki wiejskiej przypadł na lata 80. i 90. ubiegłego wieku. Podwoiła się liczba gospodarzy świadczących usługi turystyczne we Włoszech, Wielkiej Brytanii Francji. W roku 2001 we wszystkich krajach UE liczba tych gospodarzy przekroczyła 600 tys. Szacuje się, że każdego roku przybywa około 6 proc. nowych przedsięwzięć.

Jak wynika z badań zróżnicowania atrakcyjności turystycznej województwa Małopolskiego, najwyższą pozycję wśród powiatów ma tatrzański, zachowując znaczną przewagę nad nowosądeckim, nowotarskim i bocheńskim. Wpływa na to przede wszystkim stan środowiska naturalnego i rozwinięta baza noclegowa oraz bogate tradycje turystyczne. (...) Powiaty należące do atrakcyjnych mają szansę rozwijać na swoim terenie działalność agroturystyczną. Wymagać to będzie doinwestowania (...) –  stwierdza Grażyna Magiera-Braś z Katedry Planowania, Organizacji i Ochrony Terenów Rolniczych AR w Krakowie w publikacji przedstawiającej regionalne aspekty rozwoju agroturystyki. Podkreśla ona, że region małopolski jest jednym z najbardziej podatnych do rozwoju tego właśnie obszaru turystyki.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę