informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Marsz żałobny dla Pustyni Błędowskiej

6 lutego 2003

Władze Kluczy mają pomysł, jak na piaskach zrobić biznes, ale nie wolno im wyrwać nawet chwasta. W efekcie Pustynia Błędowska, unikat w europejskiej skali, zanika.

Samorządy od lat chcą uczynić z niej turystyczną atrakcję i zrobić na niej biznes, ale im nie wolno. Piaszczysty teren ma powierzchnię 32 kilometrów kwadratowych. Przez Pustynię płynie sobie Biała Przemsza, a w jej dolinie bujnie rosną drzewa, niczym w oazie. I pustynia niby jest, ale porośnięta samosiejkami i wierzbą kaspijską. 

Teraz Dąbrowa Górnicza i Klucze wychodzą z siebie, by Pustynia Błędowska była atrakcją, dawała pracę bezrobotnym i podatki do gminnej kasy. Józefa Kaczmarczyka, wicewójta gminy Klucze, żal skręca, gdy turyści przejechawszy na Pustynię, pytają: a gdzie ona jest? Wszystko przez wierzbę kaspijską! Wojsko ją posadziło, chyba w latach sześćdziesiątych, i tak się ten chwast rozprzestrzenił, że teraz mamy mało co odkrytego piasku! A pamiętam, jak trzydzieści parę lat temu, to nie można było przejść Pustynią na bosaka, tak piasek parzył! – mówi Józef Kaczmarczyk 

Władza z Kluczy od prawie dziesięciu lat stuka w różne urzędnicze drzwi, śle pisma i wyjaśnia w nich, że pustynia to atrakcja, szansa na rozwój turystyki, nowe miejsca pracy i bez skutku. Wszystko rozbija się o to, że pustynia, własność Skarbu Państwa, jest użytkiem ekologicznym. Bez zgody ministerstw nie wolno wyrwać ani jednego krzaczka! – wyjaśnia Janina Obratańska, specjalistka od ekologii w Urzędzie Gminy w Kluczach.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę