aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Mrozy niczym na Syberii

7 stycznia 2003

Minionej nocy meteorolodzy zanotowali w Suwałkach kolejny tej zimy rekord mrozu. Temperatura spadła tam do -31,1 stopnia, a przy gruncie nawet do -36 stopni.

Po raz drugi z rzędu były to najniższe zanotowane temperatury w kraju. Nieco cieplej było w Olsztynie (-27 stopni) i Elblągu (-28 stopni).

Tak niskie temperatury dają się we znaki m.in. kierowcom autobusów. Z powodu bardzo niskiej temperatury, rano nie udało się uruchomić kilkudziesięciu autobusów PKS w Suwałkach. W wielu autobusach zamarzło paliwo i płyn w chłodnicach. Część kursów odwołano. Utrudnienia w ruchu z tamtejszego dworca PKS mają utrzymać się przez cały dzień. Jak powiedział dyspozytor PKS w Suwałkach, nie wyjechał rano m.in. autobus do Białegostoku, nie zrealizowano też wielu podmiejskich tras, co na pewno wpłynie na absencję w pracy i szkołach.

Jak informują drogowcy, wszystkie trasy w województwie podlaskim są przejezdne, ale miejscami nawet drogi główne są bardzo śliskie. Nad ranem śnieg padał w okolicach Bielska Podlaskiego i Zambrowa, tam leży cienka warstwa rozjeżdżonego śniegu. Drogi posypywane są mieszanką piasku i soli, bowiem sama sól w tak niskich temperaturach nie skutkuje na lód.

Co najmniej kilkanaście szkół zostało zamkniętych z powodu bardzo niskich temperatur. Do wielu nie udało się dowieźć uczniów, bo mróz unieruchomił gimbusy. Zamkniętych jest z kilkanaście szkół w powiecie sejneńskim i augustowskim. Do szkół przyszło tam po kilku lub kilkunastu uczniów, dlatego wójtowie Rutki Tartak, Gib, Krasnopola, Sejn i Płaskiej zdecydowali o odwołaniu zajęć. W innych gminach również były utrudnienia. W niektórych nie udało się uruchomić wszystkich gimbusów, albo w szkołach jest zimno, by mogły się w nich uczyć dzieci, gdyż budynki nie są przystosowane do tak dużego mrozu.

Według informacji z innych suwalskich gmin, w pozostałych szkołach Suwalszczyzny przyszło we wtorek na lekcje zaledwie 20-30% uczniów. Tam, gdzie szkoły są otwarte, odbywają się zajęcia integracyjne i trzeba będzie nadrabiać stracony materiał.

Podlaskie kuratorium oświaty dostało przed południem oficjalne zawiadomienia o zamknięciu do końca tygodnia szkół w gminach Rutka Tartak i Giby oraz w miejscowościach Jastrzębna II i Płociczno. Spodziewa się kolejnych faksów w tej sprawie od wójtów z Suwalszczyzny. "Wójt gminy Rutka Tartak napisał do nas, że na terenie gminy mróz sięgnął 32-34 stopni, nie udało się uruchomić autobusu i w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci postanowił odwołać zajęcia" - powiedziała rzeczniczka kuratorium Grażyna Citko. Wolne dni szkoły będą musiały odpracować w innym terminie, najprawdopodobniej wiosną.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę