aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Natura 2000, propozycje dla UE

15 maja 2003

Ze wstępnego projektu polskich propozycji do unijnego programu Natura 2000 wynika, że Europejską Siecią Ekologiczną objętych zostałoby około 17 proc. lądowej powierzchni Polski. W Unii najwięcej takich obszarów mają Duńczycy i Hiszpanie (około 20 proc.), a najmniej (9 proc.) Francuzi.

Istniejący od 1992 roku unijny projekt Natura 2000 ma na celu ochronę obszarów przyrodniczych o znaczeniu międzynarodowym oraz ochronę określonych gatunków zwierząt i roślin jako szczególnie ważnych elementów europejskiej przyrody. Obszary do tej sieci typowane są na podstawie dwóch dyrektyw UE – tzw. ptasiej, dotyczącej ochrony dzikich ptaków, i siedliskowej, obejmującej ochroną siedliska przyrodnicze oraz dziką florę i faunę.

Dyrektywa siedliskowa dotyczy w Polsce 68 typów siedlisk przyrodniczych, 70 gatunków zwierząt (jak wilk, niedźwiedź, bóbr, ryś, kumaki czy żółw błotny) i 24 roślin (sasanka, lipiennik, skalnice torfowiskowe czy selery błotne) – powiedział Wojciech Mróz z Instytutu Ochrony Przyrody PAN z Krakowa, typującego regiony, które znalazłyby się w ramach projektu Natura 2000.

Na terenie Polski żyje 128 gatunków ptaków wymienionych w załączniku do. tzw. dyrektywy ptasiej (np. derkacz, głuszec czy cietrzew) oraz ptaki zimujące i migrujące, np. bocian (do Polski przybywa 20 proc. populacji). 

W ramach dyrektywy ptasiej – jak wynika z opracowanego przez ekspertów projektu, nad którym trwa dyskusja w Ministerstwie Środowiska - ochroną objęte zostałoby 13,6 proc. lądowej powierzchni kraju (plus część Bałtyku), a w ramach dyrektywy siedliskowej – zespół ekspertów PAN z Krakowa wyznaczył 10,3 proc. powierzchni. Jak wynika z szacunków, 6,3 proc. powierzchni kraju byłoby objętych ochroną ze względu na obydwie dyrektywy. 

Najwięcej wytypowanych obszarów znajduje się w Polsce zachodniej, północno-wschodniej, południowej oraz na Pomorzu Zachodnim
– wylicza Paweł Derlacz z Departamentu Ochrony Przyrody Ministerstwa Środowiska.

Na liście znalazły się m.in. dolna Odra i dolna Wisła, pradolina Bzury, dolina Drwęcy, dolina Pilawy, Noteci, Pilicy, Pojezierze Drawskie, Gnieźnieńskie, jezioro Gopło, puszcze Kampinoska, Białowieska, Kozienicka i Romincka, Wzgórza Chęcińsko-Kieleckie, lasy Iławskie, Zalew Wiślany i Mierzeja Wiślana, Bieszczady, Pieniny, Tatry, Karkonosze i Góry Izerskie oraz liczne jeziora w woj. pomorskim.

Państwa Unii Europejskiej oczekują od nas jak najwięcej propozycji i chcielibyśmy je zgłosić, ale chcielibyśmy także, by nie odbywało się to kosztem rozwoju gospodarczego – uważa Derlacz. Stąd również konsultacje między różnymi ministerstwami.

Obecnie sieć Natura 2000 finansowana jest w ramach środków przeznaczanych na rolnictwo i specjalnego funduszu Life (w roku 2004 kończy się jego trzecia edycja). W Komisji Europejskiej  trwają prace nad projektem "Life after life", dyskusje na temat przyszłości finansowania Natury 2000 i prace nad raportem ekspertów w sprawie sfinansowanie projektu.

Konieczne będzie nadzorowanie i monitorowanie projektu, potrzebne są także fundusze na rekompensaty dla rolników, których tereny zostaną objęte programem Natura 2000 – powiedział wiceprezes Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska Andrzej Waigle. Dla Polski najkorzystniejsze byłoby stworzenie przez Unię specjalnego funduszu na ten cel – dodaje Derlacz – ale dla Komisji Europejskiej to najtrudniejsze z możliwych rozwiązań.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę