informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

"Nie" dla większej przepustowości kolejki na Kasprowy

11 grudnia 2002

Ponad 80 profesorów z kilkunastu polskich uczelni podpisało się pod apelem do ministra środowiska Stanisława Żelichowskiego o niedopuszczenie do zwiększenia przepustowości kolejki linowej na Kasprowy Wierch.

Apel przygotowany z inicjatywy ekologicznej Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot wystosowali do ministra środowiska polscy naukowcy z wielu ośrodków akademickich, wśród nich wybitni przyrodnicy. Przedstawiono go we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie.

Profesorowie domagają się, by minister nie dopuścił do zwiększenia przepustowości kolejki na Kasprowy Wierch. Chcą też, by zobligował Polskie Koleje Linowe do pokrycia kosztów wszelkich prac związanych z rekultywacją środowiska zniszczonego w wyniku funkcjonowania kolejki. Domagają się ponadto opracowania kompleksowego raportu omawiającego rzeczywiste skutki funkcjonowania kolejki linowej na Kasprowy Wierch oraz podania jego ustaleń do publicznej wiadomości.

Naukowcy zwracają uwagę ministra, że pod pretekstem niezbędnej modernizacji PKL chce dwukrotnie zwiększyć przepustowość – ze 180 do 360 osób na godzinę. Oznacza to, że w samo serce Tatrzańskiego Parku Narodowego, na najcenniejsze obszary przyrodnicze, będzie wwożonych ok. 1,5 miliona osób rocznie, co jeszcze bardziej zwiększy i tak już ogromne oddziaływanie ludzi na te tereny. Zdaniem profesorów, rozbudowa kolejki i zwiększenie jej przepustowości będzie oznaczać tylko i wyłącznie jeszcze większe straty w przyrodzie, co odbywa się na terenie objętym najwyższą w polskim prawie formą ochrony. Profesorowie zgadzają się na wprowadzanie udogodnień dla turystów, ale tylko do granicy parku. Za nią powinna być naturalna, nieskażona przyroda – uważają.


POWIĄZANE

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę