aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Nie tylko o agroturystyce

27 sierpnia 2003

Polacy, Węgrzy, Ukraińcy i Słowacy obradowali w ubiegłym tygodniu w słowackiej Nitrze nad tym, jak rozwijać agroturystykę.

Największą barierę w jej rozwoju stanowi oczywiście brak pieniędzy. Polacy mają już jednak sporą praktykę w pozyskiwaniu tzw. środków zewnętrznych, dzięki którym można wspierać powstawanie gospodarstw agroturystycznych. I tymi właśnie doświadczeniami dzielili się m.in. wójt Gdowa Zbigniew Wojas, jego zastępca Mirosław Mrozowski i gdowski przedsiębiorca Józef Strojny z gospodarzami i innymi gośćmi Międzynarodowych Targów Agroturystycznych w Nitrze. Na targi zaproszono również delegację Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Karniowic.

W okazałych halach prezentowane było wszystko, co związane jest z rolnictwem - począwszy od maszyn a skończywszy na miodzie czy chlebie – mówi wójt Zbigniew Wojas. Na naszym stoisku oferowaliśmy gościom, wśród których był m.in. prezydent Słowacji Rudolf Schuster - foldery, mapki, rozdawaliśmy dyskietki z wszelkimi informacjami dotyczącymi tego, co warto na gdowskiej ziemi zobaczyć. A jest tego niemało, bo możemy się poszczycić zarówno zabytkami sakralnymi, pamiątkami historycznymi, jak i obiektami kultury, o pięknie przyrody nie wspominając. Nie zabrakło też informacji o gospodarstwach agroturystycznych.

Ale przekazanie wiedzy i podzielenie się doświadczeniami to nie jedyny rezultat uczestnictwa gdowskiej delegacji w Nitrze. W planach jest już tworzenie wspólnych programów agroturystycznych, nawiązanie kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami i szkołami. Dzięki takim kontaktom szansę na wypoczynek w zagranicznych "zielonych szkołach" będą mieli uczniowie po obu stronach granicy.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę