Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Oddech wiosny

28 marca 2003

29 marca, po zimowej przerwie, zostanie otwarty Ogród Botaniczny PAN w warszawskim Powsinie. Zwiedzającym zostaną udostępnione nowe szklarnie ekspozycyjne i zbiór roślin skalnych.

Na szczególną uwagę w pierwszych tygodniach wiosny zasługuje w Ogrodzie arboretum, teren, na którym hodowane są drzewa i krzewy do celów naukowo-badawczych. Można tu podziwiać m.in. kwitnące oczary - te krzewy zawsze zakwitają w Ogrodzie jako pierwsze i jako ostatnie kończą kwitnienie w październiku. Będzie też można zobaczyć biało-niebieskie kwiaty najwcześniej rozkwitającej cebulicy Tubergena, byliny z rodziny liliowatych.

Nieco później, w drugim tygodniu kwietnia, rozwinie swoje żółte kwiaty forsycja, pospolity krzew o żółtych czteropłatkowych kwiatach. Będzie można zobaczyć także białe kwiaty ciemiernika białego, przebiśniegów i śnieżyc oraz żółte - rannika, niewielkiej roślinki, której kwiaty pojawiają się wcześniej niż liście.

Ogród Botaniczny PAN w Powsinie został utworzony decyzją Prezydium PAN w 1974 roku. Posiada on łącznie ponad 7,6 tys. okazów, na co składają się zbiory różnych rodzajów i odmian drzew, krzewów, roślin ozdobnych, użytkowych i tropikalnych. W ogrodzie znajduje się również bank genów i nasion roślin żyjących w Polsce. Pracownicy Parku prowadzą warsztaty edukacji ekologicznej dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Od wielu lat Ogród Botaniczny prowadzi zajęcia dla studentów szkół wyższych kierunków: biologii, rolnictwa i ogrodnictwa. Pracownicy naukowi są też opiekunami i promotorami prac magisterskich z zakresu biologii molekularnej, biotechnologii i krioprzechowywania, czyli przechowywania w bardzo niskich temperaturach, oraz recenzentami prac doktorskich i habilitacyjnych.

Obecnie w ogrodzie trwa budowa tzw. kolekcji roślin górskich. Będzie to zbiór różnych gatunków roślin skalnych. Choć jego budowa będzie trwała przez cały bieżący rok, to oddanie dla zwiedzających planowane jest już na wrzesień 2003 roku. Również jesienią tego roku mają być oddane do zwiedzania nowo powstałe szklarnie ekspozycyjne, których powierzchnia będzie wynosiła ponad 2 tys. m kw.

W Ogrodzie Botanicznym PAN można słuchać koncertów i oglądać różnego rodzaju wystawy, m.in. malarstwa, fotografii, a także wystawy akwarystyczne. Ogród organizuje też imprezy plenerowe, takie jak "Majówka" czy "Dni Magnolii".


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę