aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Oszukani turyści

30 lipca 2003

Ponad 200 polskich turystów oszukanych przez poznańskie biuro SDS Holidays Polska wróci dziś z Turcji do Polski – zapewnia wielkopolski urząd wojewódzki. Przygotowywane są kolejne samoloty czarterowe dla turystów przebywających w Bułgarii i na Krecie. Wczoraj biuro ogłosiło upadłość, za granicą jest ponad tysiąc klientów SDS Holidays, głównie z Wielkopolski, Wrocławia i Krakowa.

Przedstawiciele wielkopolskiego urzędu wojewódzkiego, który organizuje pomoc dla klientów biura, poinformowali, że dzięki pracy polskich konsulów udało się uspokoić zarówno turystów, jak i właścicieli hoteli w Bułgarii i na Krecie. Po wielogodzinnych negocjacjach turyści nie zostali wczoraj wyrzuceni na bruk.

Najlepsza sytuacja jest w Turcji, bo tam właściciel biura, obywatel tego kraju, opłacił hotele, więc część turystów będzie mogła pozostać do końca turnusu. Pierwsza grupa wraca dziś czarterem LOT-u, druga pozostanie jeszcze tydzień.

Najgorsza sytuacja jest w Bułgarii, gdzie nie tylko hotelarze nie dostali pieniędzy. Biuro ma również długi wobec firm organizujących przeloty. Rozmowy z wierzycielami biura cały czas trwają.

Polacy, głównie z Krakowa i Wrocławia, przebywają w miejscowościach wypoczynkowych Vlas i Ravda w pobliżu Słonecznego Brzegu. Właściciele hoteli, w których mieszkają, grożą wyrzuceniem turystów, gdyż wszystko wskazuje na to, że nie otrzymają zapłaty za noclegi.

140 turystów miało wykupione wczasy do 1 sierpnia, ale muszą skrócić pobyt. Obiecano im samolot czarterowy, który ma ich odwieźć do kraju. Problemem w ich przypadku jest jednak zapewnienie tym turystom hoteli na jedną noc.

Gorzej mają ci, którzy mieli wypoczywać do 8 sierpnia, a takich osób jest prawie trzysta. Według informacji konsulatu w Warnie, bułgarski przewoźnik Hemus Air obiecał przygotowanie samolotów 2 i 4 sierpnia, a LOT jeszcze nie dał ostatecznej odpowiedzi.

Bułgarskie biuro podróży, które zawarło umowę z SDS Holidays, twierdzi, że poznańskie biuro - własność mieszkającego na stałe w Polsce obywatela Turcji - sfałszowało potwierdzenia przelewów pieniężnych na rzecz przewoźnika i partnera bułgarskiego. Znaczyłoby to, że nie doszło do opóźnienia w opłatach ze strony SDS Holidays, tylko jest to celowe oszustwo.

Oszukanych zostało też co najmniej kilkaset osób, które jeszcze na wczasy nie wyjechały.

Na szczęście biuro było ubezpieczone, wielkopolski urząd wojewódzki rozmawia z Wartą o przyznaniu zaliczki z polisy na zorganizowanie pomocy dla turystów. Decyzje mają zapaść jeszcze dziś. Podstawą do wypłacenia pieniędzy przez ubezpieczyciela jest decyzja wojewody o odebraniu biuru koncesji.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę