aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Płatny wyjazd z Białorusi

23 stycznia 2003

Ustawa budżetowa Białorusi na 2003 r. zezwala na pobieranie opłat od osób fizycznych za przekroczenie granicy. Opłaty wprowadziły już władze terenowe niektórych przygranicznych powiatów. Za wyjazd z Białorusi cudzoziemcy muszą zapłacić na granicy trzy euro, Białorusini 1,5 euro.

Opłaty obowiązują mniej więcej od tygodnia. Potwierdza to relacja obywatela Litwy, Wiktora Zawadzkiego, który kilka dni temu wracał autobusem z Mińska do Wilna. Według jego słów, pogranicznicy na białorusko-litewskim przejściu Haraniowy zażądali od pasażerów autobusu po trzy euro za przekroczenie granicy. Nieprzygotowani ludzie nie mieli nawet ze sobą tej waluty (opłaty można wnieść tylko w euro lub dolarach).

Zagrozili nam, że nie wypuszczą autobusu z Białorusi. Dopiero nasz kierowca pożyczył pieniądze od swojego kolegi z innego autobusu. Te trzy euro to więcej niż kosztował bilet. W dodatku powiedziano nam, że opłaty wprowadzono zgodnie z postanowieniem białoruskiego rządu – opowiadał Zawadzki grupie dziennikarzy.

Wprowadzenie opłat granicznych potwierdził dziennikarzom szef Wydziału Finansowego Powiatowego Komitetu Wykonawczego w Iwju, Iwan Salejka – opłaty obowiązują lub będą obowiązywać we wszystkich powiatach graniczących z Litwą i Polską - berestawickim, świsłockim, gordzieńskim, werenowskim, iwjewskim, oszmiańskim i ostrowickim. Pieniądze z opłat przekazywane będą do miejscowych budżetów na cele socjalne - powiedział urzędnik.

W graniczących z Polską powiatach władze dopiero przygotowują się do wprowadzenia opłat.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę