informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Pod znakiem słoneczka

8 sierpnia 2003

Wynajmowanie pokoi gościnnych w domach na terenach wiejskich jest w krajach europejskich objęte odrębnymi przepisami niż inne usługi hotelarskie. Tam, podobnie jak w Polsce, nie istnieje obowiązek kategoryzacji kwater. Jednak rosnące wymagania turystów i konieczność sprostania konkurencji sprawia, że większość gospodarstw agroturystycznych poddaje się dobrowolnej kategoryzacji.

Mimo kosztów operacja ta niesie za sobą korzyści. Przyznanie gospodarstwu odpowiedniej kategorii umożliwia uzyskanie wyższych cen. 

Polska Federacja Turystyki Wiejskiej "Gospodarstwa Gościnne" opracowała system przyznawania kategorii, w którym - w zależności od wyposażenia kwatery - można uzyskać kategorię standard lub wyższe, oznaczone jednym, dwoma lub trzema słoneczkami. Punktowane są także dodatkowe usługi, jak np. opracowanie specjalnego programu dla turystów o określonych zainteresowaniach. 

Aby uzyskać kategorię, pokoje gościnne nie mogą znajdować się w suterenie i powinny mieć oddzielne wejście i powierzchnię nie mniejszą niż 4 m kw. na osobę, powinien on być dobrze oświetlony, a temperatura w sezonie jesienno-zimowym nie powinna spadać poniżej 18 stopni. Łóżka muszą być wyposażone w wygodne materace i pościel. Całość umeblowania utrzymana powinna być w w stylu, najlepiej nawiązującym do miejscowego folkloru i tradycji. Łazienka, przynajmniej jedna na 8-10 osób, musi posiadać: umywalkę z ciepłą i zimną wodą, WC, wannę z prysznicem lub natrysk itp.

Jeśli nie oferuje się wyżywienia, należy oddać do dyspozycji gości kuchnię. Powinna mieć minimum 4 m kw. i posiadać kuchenkę elektryczną lub gazową, lodówkę z zamrażalnikiem, zlewozmywak i wszystkie akcesoria do gotowania. Gospodarz powinien zadbać o to, by posiłki można było spożywać też na zewnątrz domu, np. na tarasie. W gospodarstwie agroturystycznym nie powinno zabraknąć miejsca na czynny wypoczynek i na ognisko. 

Droga dojazdowa powinna być wyraźnie oznakowana.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę