aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Pomysł na biznes dla rolnika

2 lipca 2004

Rolnik, który chce prowadzić usługi agroturystyczne, nie musi rejestrować tej działalności w urzędzie. Może też korzystać z pomocy unijnej na uruchomienie takiej działalności.

Agroturystyka to wynajmowanie pokoi turystom na wsi, przygotowywanie im posiłków, organizowanie wypoczynku, np. przejażdżek konnych. Rozpoczynający tego typu działalność mogą liczyć na coraz większe wsparcie państwa. W Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dostępne są kredyty na modernizację gospodarstw i tworzenie dodatkowych źródeł dochodu przez rolników.

Ponadto po akcesji rolnicy mogą korzystać również z pomocy unijnej. Wsparcie agroturystyki przewidziane jest z funduszu strukturalnego – Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOiGR). Z tego funduszu finansowany będzie Sektorowy Program Operacyjny – „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich”. Program ten wspiera projekty dotyczące m.in. uruchomienia lub rozwoju w gospodarstwie rolnym dodatkowej działalności w zakresie agroturystyki. Fundusze mogą być przeznaczone m.in. na rozbudowę i adaptację istniejących budynków mieszkalnych i gospodarczych na cele agroturystyczne; urządzania miejsc do wypoczynku, zakup wyposażenia i sprzętu turystycznego itd.

Warto wiedzieć, że ustawa z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. nr 101, poz. 1178 ze zm.) nie traktuje usług agroturystycznych świadczonych przez rolników jako działalności gospodarczej, ponieważ jest ona najczęściej dla rolnika dodatkowym, pozarolniczym źródłem dochodu. Jedynym obowiązkiem rolnika jest zgłoszenie (ale nie rejestracja) działalności w gminie oraz w urzędzie skarbowym. W tym ostatnim przypadku składa oświadczenie, że jego dochód dodatkowy z tytułu świadczenia usług agroturystycznych nie przekroczy 10 tys. euro. Jeżeli jego dochód będzie większy, będzie musiał odprowadzić podatek. Zwolnienie z obowiązku rejestracji jest uzależnione od spełnienia przez rolnika jednego warunku. Jego baza noclegowa nie może mieć więcej niż pięć pokoi. W przypadku gdy np. rolnik wynajmuje 6 pokoi, jest to już traktowane jako prowadzenie zwykłej działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu. Inaczej traktowane są gospodarstwa agroturystyczne, prowadzone przez mieszkańców wsi, którzy nie są rolnikami (nie płacą podatku rolnego, KRUS). Muszą oni zarejestrować działalność w gminie i płacić podatek.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę