aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Powszechny spis nietoperzy

19 czerwca 2002

Co roku kilkudziesięciu przyrodników, ekologów i naukowców przez miesiąc (na przełomie stycznia i lutego) liczy nocujące w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej nietoperze.

Rok 2001 został ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Nietoperzy. Dzięki stałym obserwacjom monitorowana jest ilość i stan poszczególnych gatunków nietoperzy w regionie. Nietoperze przebywają w jaskiniach, piwnicach, bunkrach i innych podobnych kryjówkach pomiędzy listopadem a marcem. Dzięki obniżeniu temperatury ciała i spowolnieniu czynności życiowych, są one w stanie przetrwać niekorzystną porę, kiedy to w powietrzu nie ma owadów - podstawy ich pożywienia. Wtedy też można je łatwo policzyć.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy, wszystkie odżywiają się owadami. Dzięki znakomicie rozwiniętemu zmysłowi echolokacji potrafią złapać w locie komary, ćmy, i chrząszcze. Wszystkie żyjące w naszym kraju nietoperze objęte są ochroną prawną.

Na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce najwięcej nietoperzy zimuje w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. W minionych latach naliczono ich tam ponad 20 tysięcy, prawie dwa tysiące nietoperzy znaleziono w fortach w samym Poznaniu, a kolejnych kilka tysięcy żyje na strychach, w piwnicach i studniach w całej Wielkopolsce.

Opracowano na podstawie: www.onet.pl


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę