informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Powszechny spis nietoperzy

19 czerwca 2002

Co roku kilkudziesięciu przyrodników, ekologów i naukowców przez miesiąc (na przełomie stycznia i lutego) liczy nocujące w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej nietoperze.

Rok 2001 został ustanowiony Międzynarodowym Rokiem Nietoperzy. Dzięki stałym obserwacjom monitorowana jest ilość i stan poszczególnych gatunków nietoperzy w regionie. Nietoperze przebywają w jaskiniach, piwnicach, bunkrach i innych podobnych kryjówkach pomiędzy listopadem a marcem. Dzięki obniżeniu temperatury ciała i spowolnieniu czynności życiowych, są one w stanie przetrwać niekorzystną porę, kiedy to w powietrzu nie ma owadów - podstawy ich pożywienia. Wtedy też można je łatwo policzyć.

W Polsce występują 22 gatunki nietoperzy, wszystkie odżywiają się owadami. Dzięki znakomicie rozwiniętemu zmysłowi echolokacji potrafią złapać w locie komary, ćmy, i chrząszcze. Wszystkie żyjące w naszym kraju nietoperze objęte są ochroną prawną.

Na Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce najwięcej nietoperzy zimuje w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym. W minionych latach naliczono ich tam ponad 20 tysięcy, prawie dwa tysiące nietoperzy znaleziono w fortach w samym Poznaniu, a kolejnych kilka tysięcy żyje na strychach, w piwnicach i studniach w całej Wielkopolsce.

Opracowano na podstawie: www.onet.pl


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę