aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Produkt turystyczny ziemi łęczyckiej

13 marca 2006

Łęczyca,(która jest  jednym z najstarszych miejsc w Polsce) oraz jej okolice posiadają wiele cennych zabytków. Do najważniejszych należą: grodzisko średniowieczne nad Bzurą z dość dobrze zachowanym wałem i potrójna fosą, archikolegiata romańska z XII wieku w Tumie, zamek obronny z czasów Kazimierza Wielkiego w Łęczycy  oraz liczne zabytki sakralne , dwory szlacheckie i parki podworskie. Do zabytków zaliczana jest obecnie również wieża kopalniana stanowiąca pozostałość po zlikwidowanej przed kilku laty w Łęczycy kopalni rud żelaza. Dlatego też władze powiatu łęczyckiego szansę dalszego rozwoju gospodarczego oraz kulturalnego  i inwestycyjnego tego regionu województwa łódzkiego dostrzegają również w promocji turystycznej, której celem jest budowanie marki (wizerunku powiatu), mogącej przynosić korzyści jego mieszkańcom.

-Promocja turystyczna powiatu powinna odbywać się w ścisłym porozumieniu z gminami. Starostwo nie jest w posiadaniu terenów, na których mogłyby się znajdować  rozmaite inwestycje – nie ma własnego terytorium. Gospodarzami terenów, które w schodzą w skład powiatu są gminy i to one muszą wydać ostateczną decyzję, co do lokalizacji szlaków turystycznych, punktów informacji turystycznej. Dochody z rozwoju infrastruktury turystycznej przecież  w zdecydowanej większości wpływają do kasy urzędów i gmin. Powiat ma jednak prawo i obowiązek  do inicjowania działań zmierzających w kierunku rozwoju lokalnego, w tym takich dziedzin jak turystyka, a także rozwój społeczny i gospodarczy – mówi Janusz Jankowski, kierownik Wydziału Promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy.

Zdaniem Jankowskiego aby podjąć działania zmierzające w stronę rozwoju turystyki w powiecie należałoby opracować materiały zawierające miedzy innymi analizę potencjału turystycznego regionu, na podstawie której następuje wybór kierunku rozwoju regionu, produkty turystyczne, propozycje programu turystycznego oraz sposób kreowania marki regionu oraz sytemu identyfikacji wizualnej.
Powiat łęczycki jest obecnie już w trakcie opracowywania bazy danych zabytków i tras ciekawych pod względem atrakcyjności turystycznej. Planowane jest  wkrótce również podjęcie działań związanych z opracowaniem planu rozwoju turystyki w powiecie łęczyckim.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę