aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Region lubelski

13 maja 2005

Region lubelski, leżący pomiędzy Wisłą i Bugiem, ma wyjątkowe predyspozycje do rozwoju i uprawiania agroturystyki. To zasługa warunków naturalnych i niezwykle gościnnych mieszkańców. 

Duża różnorodność środowiska geograficznego umożliwia turystom wypoczynek na nizinnych obszarach Polesia Lubelskiego i Kotliny Sandomierskiej, na wyżynnych terenach Roztocza i Wyżyny Lubelskiej oraz nad jeziorami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. 

Większość gospodarstw agroturystycznych znajduje się na obszarach cennych pod względem przyrodniczym lub w ich pobliżu. Wśród nich są dwa parki narodowe: Poleski i Roztoczański, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Środowisko naturalne Lubelszczyzny jest dobrze zachowane i chronione – czyste powietrze, lasy i woda to walory wypoczynkowe tego regionu. Turyści mogą wypocząć i nabrać sił, wędrując po turystycznych szlakach i ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych, wytyczonych w parkach. Dotrzeć nimi można do najcenniejszych zakątków – obszarów ochrony ścisłej i rezerwatów. Szczególnie interesujące krajobrazy powstały na terenach pokrytych lessem, np. wąwozy w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miłośnicy lasu, mogą podziwiać wyjątkowej urody Lasy Janowskie i Puszczę Solską w Kotlinie Sandomierskiej. 

Cenne obszary Polesia Lubelskiego, z kilkunastoma jeziorami o wybitnych walorach rekreacyjnych i przyrodniczych (m.in. jeziora: Piaseczno, Łukcze, Krasne) objęte są ochroną Parku Krajobrazowego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Znajdują się tam rezerwaty przyrody z unikalnymi w Europie torfowiskami węglanowymi.

Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się roztoczańskie rezerwaty "Szum", "Czartowe Pole" i "Nad Tanwią", z osobliwymi wodospadami na skalnych progach. Rezerwat geologiczny "Piekiełko" należy do największych atrakcji przyrodniczych i turystycznych regionu i kraju.

W regionie lubelskim zachowało się wiele wartościowych zabytków kultury materialnej i duchowej, świadczących o złożonych dziejach krainy, położonej na pograniczu Wschodu i Zachodu. Współistnienie różnych wyznań pozostawiło po sobie ślad w postaci różnych zabytków sakralnych – są tam prawosławne i unickie cerkwie (w Lublinie, Chełmie, Jabłecznej, Bełżcu), żydowskie synagogi (w Kazimierzu Dln., Zamościu, Włodawie) i muzułmańskie cmentarze (w Studziance i Lebiedziewie). Rzymsko-katolicka kaplica zamkowa Św. Trójcy w Lublinie, z freskami rusko-bizantyńskimi z 1418 roku, jest znaczącym symbolem przenikania się kultur w regionie. 

Do najcenniejszych zespołów architektonicznych regionu zalicza się uroczo położony Kazimierz Dolny, najstarsze miasto regionu – Lublin z wyjątkowo cennym Starym Miastem, a także renesansowe miasto-twierdzę Zamość, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Lubelszczyzna zachowała bardzo bogate tradycje ludowe. Można je dostrzec w codziennych zwyczajach i obrzędach ludności wiejskiej. Wiele lokalnych ośrodków ludowych zasłynęło z garncarstwa, tkactwa, wikliniarstwa i kowalstwa. Żywy folklor można podziwiać w czasie corocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, podczas Warsztatów i Spotkań Kowalskich w Wojciechowie, "Chmielakach" w Krasnymstawie, a także podczas licznych festynów gminnych, dożynek i parafialnych odpustów kościelnych.

Wypoczywając w gospodarstwach agroturystycznych doznać można niezapomnianych wrażeń, poszerzyć wiedzę o przyrodzie i historii regionu, wypocząć. Można też przekonać się o walorach smakowych kuchni regionalnej bazującej na zdrowych i czystych ekologicznie produktach. Gospodarze na pewno poczęstują tradycyjnymi potrawami: zupą sałatową, pierogami z kaszą gryczaną, smalcem z ziołami czy grzańcem urzędowskim.


Gospodarstwa agroturystyczne regionu

Opracowano na podstawie: www.agroturystyka.pl 

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę