informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Region lubelski

13 maja 2005

Region lubelski, leżący pomiędzy Wisłą i Bugiem, ma wyjątkowe predyspozycje do rozwoju i uprawiania agroturystyki. To zasługa warunków naturalnych i niezwykle gościnnych mieszkańców. 

Duża różnorodność środowiska geograficznego umożliwia turystom wypoczynek na nizinnych obszarach Polesia Lubelskiego i Kotliny Sandomierskiej, na wyżynnych terenach Roztocza i Wyżyny Lubelskiej oraz nad jeziorami Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. 

Większość gospodarstw agroturystycznych znajduje się na obszarach cennych pod względem przyrodniczym lub w ich pobliżu. Wśród nich są dwa parki narodowe: Poleski i Roztoczański, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty przyrody. Środowisko naturalne Lubelszczyzny jest dobrze zachowane i chronione – czyste powietrze, lasy i woda to walory wypoczynkowe tego regionu. Turyści mogą wypocząć i nabrać sił, wędrując po turystycznych szlakach i ścieżkach przyrodniczo-dydaktycznych, wytyczonych w parkach. Dotrzeć nimi można do najcenniejszych zakątków – obszarów ochrony ścisłej i rezerwatów. Szczególnie interesujące krajobrazy powstały na terenach pokrytych lessem, np. wąwozy w Kazimierskim Parku Krajobrazowym. Miłośnicy lasu, mogą podziwiać wyjątkowej urody Lasy Janowskie i Puszczę Solską w Kotlinie Sandomierskiej. 

Cenne obszary Polesia Lubelskiego, z kilkunastoma jeziorami o wybitnych walorach rekreacyjnych i przyrodniczych (m.in. jeziora: Piaseczno, Łukcze, Krasne) objęte są ochroną Parku Krajobrazowego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Znajdują się tam rezerwaty przyrody z unikalnymi w Europie torfowiskami węglanowymi.

Bardzo dużą popularnością wśród turystów cieszą się roztoczańskie rezerwaty "Szum", "Czartowe Pole" i "Nad Tanwią", z osobliwymi wodospadami na skalnych progach. Rezerwat geologiczny "Piekiełko" należy do największych atrakcji przyrodniczych i turystycznych regionu i kraju.

W regionie lubelskim zachowało się wiele wartościowych zabytków kultury materialnej i duchowej, świadczących o złożonych dziejach krainy, położonej na pograniczu Wschodu i Zachodu. Współistnienie różnych wyznań pozostawiło po sobie ślad w postaci różnych zabytków sakralnych – są tam prawosławne i unickie cerkwie (w Lublinie, Chełmie, Jabłecznej, Bełżcu), żydowskie synagogi (w Kazimierzu Dln., Zamościu, Włodawie) i muzułmańskie cmentarze (w Studziance i Lebiedziewie). Rzymsko-katolicka kaplica zamkowa Św. Trójcy w Lublinie, z freskami rusko-bizantyńskimi z 1418 roku, jest znaczącym symbolem przenikania się kultur w regionie. 

Do najcenniejszych zespołów architektonicznych regionu zalicza się uroczo położony Kazimierz Dolny, najstarsze miasto regionu – Lublin z wyjątkowo cennym Starym Miastem, a także renesansowe miasto-twierdzę Zamość, wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO.

Lubelszczyzna zachowała bardzo bogate tradycje ludowe. Można je dostrzec w codziennych zwyczajach i obrzędach ludności wiejskiej. Wiele lokalnych ośrodków ludowych zasłynęło z garncarstwa, tkactwa, wikliniarstwa i kowalstwa. Żywy folklor można podziwiać w czasie corocznego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, podczas Warsztatów i Spotkań Kowalskich w Wojciechowie, "Chmielakach" w Krasnymstawie, a także podczas licznych festynów gminnych, dożynek i parafialnych odpustów kościelnych.

Wypoczywając w gospodarstwach agroturystycznych doznać można niezapomnianych wrażeń, poszerzyć wiedzę o przyrodzie i historii regionu, wypocząć. Można też przekonać się o walorach smakowych kuchni regionalnej bazującej na zdrowych i czystych ekologicznie produktach. Gospodarze na pewno poczęstują tradycyjnymi potrawami: zupą sałatową, pierogami z kaszą gryczaną, smalcem z ziołami czy grzańcem urzędowskim.


Gospodarstwa agroturystyczne regionu

Opracowano na podstawie: www.agroturystyka.pl 

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę