informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Region mazowiecki

13 maja 2005

Mazowsze nie musi kojarzyć się wyłącznie z Warszawą przyciągającą tłumy turystów. Oprócz zabytkowej stolicy region mazowiecki oferuje szereg atrakcji krajoznawczych i przyrodniczych. Równinny krajobraz urozmaicony korytami Wisły i jej dopływów, porośnięty puszczami sprzyja uprawianiu różnych form turystyki. Miejsce z pewnością zadowoli zwolenników agroturystyki – rodzinne wczasy dla mieszkańców miast organizuje kilkaset gospodarstw wiejskich, usytuowanych w najpiękniejszych zakątkach obszaru, np. na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego, w Parkach Krajobrazowych – Kozienickim i Welskim, nad Wisłą, Pilicą i w dolinie Bugu.

Nizina Mazowiecka, stanowiąca zasadniczą część regionu mazowieckiego, pokryta jest szeregiem wysoczyzn (Ciechanowska, Płońska, Rawska, Siedlecka) i piaszczystych równin – np. Kurpiowska czy Radomska, co szczególnie sprzyja spacerom i turystyce rowerowej.

Charakterystyczną cechą Niziny Mazowieckiej jest stosunkowo niewielka ilość jezior, za to duża liczba kompleksów leśnych. Lasy skupione są w części wschodniej regionu, zwłaszcza w Puszczy Kozienickiej i Białej, a dominują tu bory sosnowe i mieszane z dębem i grabem. Najciekawszy zespół borów w połączeniu z wydmami śródlądowymi w Puszczy Kampinoskiej objęty został Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Na Mazowszu nie brak atrakcji dla amatorów żeglarstwa i windsurfingu, którzy dogodne warunki do uprawiania tych sportów znajdą na sztucznym Jeziorze Zegrzyńskim. Na wodniaków czekają również przystanie jachtowe i ośrodki wypoczynkowe m.in. w Nieporęcie, Białobrzegach, Zegrzu, Zegrzynku, Pułtusku i Popowie. Kajakarstwu sprzyjają mazowieckie szlaki rzeczne – spływy Omulwią, Orzycą, Liwcem, Bugiem, Drzewiczką czy Pilicą.

Dla miłośników pieszych wędrówek wytyczono szlaki o łącznej długości ponad 2 tys. km. Warto wybrać się na spacer np. szlakiem Jana Kochanowskiego, który biegnie przez Puszczę Kozieniecką do Czarnolasu. 

W regionie mazowieckim panują doskonałe warunki dla turystyki konnej i rowerowej. Zwłaszcza tradycje hippiczne są tu mocno zakorzenione. Wczasy w siodle, przejażdżki powozami, kuligi i szkółki jeździeckie oferują stadniny w Łącku, Krasnem, Kozienicach i Walewicach. Szkółki jeździeckie znajdują się ponadto w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Grodzisku Mazowieckim, we wsiach Świniotop i Przystań oraz wielu innych.

Z myślą o tych, którzy preferują turystykę rowerową, przygotowano kilka atrakcyjnych tras, np. biegnącą z Ciechanowa przez Opinogórę, gdzie znajduje się Muzeum Romantyzmu, do Gołotczyzny z Muzeum Pozytywizmu albo szlakiem Chopinowskim wiodącym z Warszawy do Żelazowej Woli.

Poza Warszawą również w innych miejscowościach nie brakuje atrakcji krajoznawczych. Warto zobaczyć ruiny zamku książąt mazowieckich w Czersku, zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie, park romantyczny w Arkadii czy Łowicz – centrum regionu etnograficznego Księżaków, znanego z bogatego folkloru.

Dodatkowym atutem regionu jest regionalna kuchnia, zwłaszcza kurpiowska, która oferuje dania nieznane w innych częściach Polski, np.: fafernuchy i rejbaki. O wartości regionu, jego walorach wypoczynkowych i możliwościach, jakie stwarza turystom, najlepiej przekonać się spędzając urlop w jednym z licznych gospodarstwach agroturystycznych.

Warto zobaczyć: Sierpc

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

MC, na podstawie: router.staszic.waw.pl/maz_plindex.shtml

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę