aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Region podlaski

13 maja 2005

Podlasie jest regionem pełnym atrakcji przyrodniczych i krajoznawczych. Dzięki swoim wyjątkowym walorom stanowi doskonałe miejsce do wypoczynku dla tych, którzy poszukują dziewiczej przyrody, jak również przejawów kultury ludowej. "Wczasy pod gruszą" będą niezapomnianym przeżyciem dla całej rodziny. Nizina podlaska należy do ekoregionu "Zielone Płuca Polski", co świadczy o jej wysokiej randze nie tylko wśród obszarów Polski, ale również Europy. Na tym tle powstało wiele gospodarstw agroturystycznych i stale pojawiają się nowe.

O wyjątkowości regionu podlaskiego decyduje ilość i stan zachowania jej zasobów przyrodniczych. Najbardziej wartościowe zespoły i elementy środowiska znajdują się pod ochroną trzech parków narodowych, licznych rezerwatów i parków krajobrazowych. Na uwagę zasługują wiekowe puszcze, na czele z Puszczą Białowieską oraz bagienne doliny Biebrzy i Narwi z całym ich bogactwem świata roślinnego i zwierzęcego. Narew jest jedną z ostatnich dużych rzek w Polsce i Europie, która zachowała swój naturalny charakter. Rzeka rozlewa się tutaj tworząc sieć kilku koryt, podobnie jak Biebrza. Podczas spływów kajakowych podlaskimi rzekami można podziwiać nie tylko piękno przyrody, ale też czyste wody oraz pełne zabytków miejscowości nad brzegami. Jednym z takich urokliwych miejsc jest Supraśl

Na miłośników turystyki kwalifikowanej – pieszej i rowerowej – czeka około 1000 kilometrów specjalne wytyczonych szlaków. Przebiegają one w najbardziej atrakcyjnych, pod względem krajoznawczym, częściach regionu. Są to doskonałe trasy do wędrówek z noclegami przy leśniczówkach albo w stodołach gospodarzy.

Na Podlasiu od wieków sąsiadują różne narodowości i religie – wyznawcy prawosławia, katolicy i Tatarzy. Świadectwem ich kultury są liczne zabytki: świątynie, cmentarze, krzyże i kapliczki. Oryginalnością zachwycają drewniane meczety w Bohonikach i Kruszynianach na trasie Szlaku Tatarskiego. Cerkwie, takie jak w Hajnówce, Białowieży czy Białymstoku, nierozerwalnie łączą się z krajobrazem Białostocczyzny. Do najbardziej znanej, na Świętej Górze w Grabarce, pielgrzymują wyznawcy prawosławia z całego kraju. Synagoga w Tykocinie jest okazałym śladem obecności Żydów na tych terenach.

Podlasie to kraina życzliwych i gościnnych gospodarzy. To region, gdzie sztuka ludowa i rzemiosło są stale pielęgnowane. Mieszkańcy wsi czynnie zajmują się kowalstwem, tkactwem i garncarstwem. W wielu miejscowościach działają zespoły ludowe kultywujące ludowe tradycje. Nadzwyczajna przyroda, oryginalne zabytki i regionalna kuchnia są gwarancją udanego wypoczynku.

Gospodarstwa agroturystyczne regionu

 MC, na podstawie: www.rsi.com.pl/szlaki

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę