aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rośliny, których już nie ma

13 stycznia 2003

Kilkanaście tysięcy eksponatów trafi do Muzeum Paleobotanicznego, które powstało w Krakowie przy Instytucie Botaniki UJ. Zobaczyć będzie można rośliny, których w naturze już nie ma.

To pierwsza taka placówka w Polsce. Choć uroczystego otwarcia muzeum dokonano w czwartek, pierwsi turyści będą mogli go zwiedzać dopiero po wakacjach. Do tego czasu powinna się zakończyć inwentaryzacja zbiorów i przenoszenie eksponatów przechowywanych w różnych miejscach.

W Muzeum będzie można oglądać skamieniałości z różnych epok geologicznych. Zbiory paleobotaniczne Uniwersytetu Jagiellońskiego - gromadzone od ponad 150 lat - liczą około 15 tys. eksponatów. Część z nich to dary prywatnych kolekcjonerów. Od Zygmunta Holcera Instytut Botaniki otrzymał ponad 2 tys. okazów paleobotanicznych, głównie fragmenty zmineralizowanych drzew.

Muzeum mieści się w budynkach dawnej stolarni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Remont, adaptacja i wyposażenie budynku były możliwe dzięki dotacji Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej, która na ten cel przekazała 230 tys. zł. Część środków wyłożył także Uniwersytet.

Do nowych pomieszczeń przeniesiono również herbarium, czyli zielnik Uniwersytetu Jagiellońskiego, jeden z najstarszych na świecie. Z jego zasobów mogą korzystać pracownicy naukowi. W Herbarium UJ zgromadzono ok. 375 tys. okazów roślin, porostów i grzybów zbieranych przez pracowników Uniwersytetu w różnych częściach świata.

Najstarsze zielniki pochodzą z XVIII wieku. Jeden z nich to 4-tomowy zielnik Bandurskiego, który zawiera 399 okazów roślin zebranych we Włoszech. Znajduje się tu także b. rzadka roślina, warzucha polska, występująca niegdyś u źródeł rzeki Białej. Wiele z zielników zawiera rośliny, które w naturze już nie wstępują.

Dzięki rozwojowi badań DNA i zbiorom z herbarium można badać organizmy, które występowały na Ziemi kilkaset lat temu. Nowy budynek herbarium kosztował 1,1 mln zł i powstał dzięki dotacjom: KBN, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę