aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sejm znowelizował ustawę o usługach turystycznych

26 stycznia 2004

Sejm znowelizował w piątek ustawę o usługach turystycznych, dostosowując ją do prawa Unii Europejskiej.

Nowelizacja przewiduje m.in., że ustawą o usługach turystycznych będą objęci rolnicy świadczący w swoich gospodarstwach usługi turystyczne - wynajmujący pokoje, bądź prowadzący pola namiotowe. Oznacza to, że rolnicy chcący prowadzić taką działalność, będą musieli zgłosić ją do ewidencji prowadzonej przez wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta.

Obecnie organem udzielającym zezwoleń przedsiębiorstwom turystycznym na działalność oraz dokonującym w nich zmian jest wojewoda. Nowela dodała zapis mówiący, że po wstąpieniu Polski do UE wojewodom będą podlegać też przedsiębiorstwa turystyczne z innych państw unijnych, które będą chciały prowadzić działalność turystyczną w Polsce, a nie będą miały siedziby na terenie naszego kraju. W tym przypadku przedsiębiorca będzie mógł wybrać wojewodę, któremu będzie podlegał.

Nowela mówi także, że obok rejestru zezwoleń na działalność turystyczną, prowadzony będzie rejestr placówek, które działają bez zezwolenia lub którym je cofnięto.

Ustawa precyzuje przepisy dotyczące uprawnień pilotów wycieczek oraz ich szkolenia. Przewidziany jest m.in. trzyletni zakaz prowadzenia szkoleń przez jednostki, które działały bez aktualnego upoważnienia. Natomiast nowym obowiązkiem pilotów będzie przyjmowanie od uczestników wycieczek reklamacji. Pilot ma obowiązek przekazania zgłoszonej mu reklamacji organizatorowi wyjazdu. Jeżeli organizator nie ustosunkuje się do niej w ciągu 30 dni, reklamację uważa się za uwzględnioną

W noweli doprecyzowano także przypadki, w których wojewoda może odebrać biurom podróży zezwolenie na prowadzenie działalności. Może się tak stać m.in. w przypadku, kiedy przedsiębiorca działa bez ważnego zezwolenia, działa jednocześnie jako agent turystyczny, który prowadzi działalność na rzecz organizatora turystyki nie posiadającego zezwolenia, w umowie z klientem nie wskazuje jednoznacznie właściwego organizatora wycieczki.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę