informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Sensacyjne odkrycie w Tatrach 

20 stycznia 2003

"Gazeta Wyborcza" donosi, iż nowosądeccy grotołazi odkryli największą komnatę w polskich jaskiniach – tak wielką, że mógłby się w niej zmieścić cały kościół Mariacki. Według dziennika jest to największe odkrycie geograficzne w naszym kraju od lat.

Nikt nawet nie podejrzewał, że niepozorna Jaskinia Mała w tatrzańskim masywie Czerwonych Wierchów skrywa ciąg ukrytych korytarzy, studni i tak ogromną salę. Komnata ma 85 metrów długości, 20-30 m szerokości i 50-60 m wysokości – podaje dziennik. Dotychczas uważano, że Jaskinia Mała w masywie Czerwonych Wierchów ma tylko 6,5 metra głębokości.

Grotołazi z Nowego Sącza zauważyli jednak na jej dnie wąskie przewężenie, tak zwany zacisk. Gdy w lecie zeszłego roku udało się przez nie przejść, odkryto nieznany labirynt korytarzy. 16 sierpnia grotołazi stanęli na krawędzi ogromnej studni. Okazało się, że jest to wielka komora, której eksploracja i pomiary zajęły kilka miesięcy.

Przecieraliśmy oczy ze zdziwienia. Nie potrafiliśmy ukryć wzruszenia. Rozbiegliśmy się po tej olbrzymiej sali jak dzieci. Jak odkrywcy nowego lądu lub nieznanej wyspy – opowiadali "Gazecie" nowosądeccy grotołazi: Anna Antkiewicz, Marek Lorczyk, Czesław Zabrzeński, Józef Kołodziej, Paweł Wańczyk i Paweł Rams. Kilka miesięcy spędzili na mierzeniu i poznawaniu labiryntu. Zdecydowali się ujawnić odkrycie dopiero teraz, kiedy minęła obawa, że konkurencja ich uprzedzi – pisze dziennik.

Dno komory pokrywają ogromne głazy, jest tam też "Maczuga Herkulesa" - 3-metrowy blok skalny wbity w piarg. Dzięki odkryciu wiadomo już, że Jaskinia Mała liczy aż 361 m głębokości, co daje jej szóste miejsce na liście najgłębszych z polskich jaskiń. Niewykluczone, że to nie koniec niespodzianek. Już w lutym grotołazi planują kolejną wyprawę – zapowiada "Gazeta Wyborcza".

"Gazeta" dodaje, że największą polską jaskinią jest jaskinia Wielka Śnieżna w masywie Małołączniaka. Ma 22 kilometry długości i 814 metrów głębokości.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę