aaa_TSW_2023
CTR_2023

Starorzecze Narwi otwarte dla bocianów

29 sierpnia 2003

Na ponad kilometrowym odcinku w dawnym dorzeczu Narwi w Pentowie ekolodzy odtworzyli europejską wioskę bocianią. Nadnarwiańskie łąki zachowają swój podmokły charakter. To idealne warunki dla bociana białego, który potrzebuje podmokłych łąk, nie nawożonych, za to regularnie koszonych. Wszystko kosztowało pół miliona złotych.

Po melioracji, z roku na rok, starorzecze wysychało. Jeszcze kilka lat i nie byłoby po nim śladu. Ekolodzy najpierw oczyścili z krzaków stare dorzecze Narwi, potem je poszerzyli i pogłębili. Teraz jest w nim ponad metr wody. Można pływać pychówką, jak przed laty. Po wiosennych roztopach wody jeszcze przybędzie. A ekolodzy zadbali o to, by można ją było jak najdłużej tu zatrzymać. Dobiega końca budowa całego systemu wodnych tam i spiętrzeń.

Nadnarwiańskie łąki zachowają swój podmokły charakter. Rolnicy, jak dawniej, będą na nich wypasać tradycyjne rasy zwierząt; koniki polskie i czerwone krowy. Również na to w projekcie znalazły się pieniądze. Jest szansa, że za kilka lat całe dorzecze Narwi będzie wyglądało jak trzydzieści lat temu. Woda popłynie wieloma kanałami, a cała dolina przez trzy miesiące w roku będzie pod wodą. Ekolodzy pracują nad tym od kilku lat. Można już powiedzieć, że odtwarzanie pierwotnego dorzecza Narwi dobiega końca.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę