aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szejk na deptaku w Polanicy

21 lipca 2004

Arabscy szejkowie pokochali uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej. Ale apartamenty w hotelach okazały się dla nich za małe. Mają przecież po kilka żon, wiele dzieci, a na urlopy zabierają też wujów i kuzynów.

W ubiegłym tygodniu kilku szejków zwiedzało Polanicę Zdrój, Lądek i Duszniki (Dolnośląskie). - Bardzo im się u nas podobało. Mamy wszystko, czego oni nie mają: góry, zieleń, czyste powietrze i wodę, która dla nich jest czymś tak pożądanym jak dla nas paliwo - opowiada Jacek Nowicki, zastępca burmistrza Polanicy.

Tylko apartamenty w hotelach wydały im się małe. - Potrzebują co najmniej 150 m kw., a my takich dużych nie mamy - mówi Nowicki. - Bo szejkowie wypoczywają inaczej niż Europejczycy. Jeżdżą w grupach po kilkanaście osób. I mają dłuższe urlopy. Trzy tygodnie, jak u nas, to dla nich za mało.

Dlatego arabscy szejkowie chcą sami postawić ekskluzywny apartamentowiec w Kotlinie Kłodzkiej. Znaleźli już działkę budowlaną - 1,7 ha w Polanicy. A władze miasta wyszukały im już firmę z Wrocławia, która podejmie się budowy. Prace mogą ruszyć we wrześniu.

Saudyjczycy są bardzo aktywnymi turystami i ciągle szukają nowych, ciekawych lokalizacji - tłumaczy Farouk Y. Kurashi, prezes saudyjskiej firmy turystycznej Allama Group, która chce budować apartamentowiec w Polanicy.

Już w tej chwili w Polanicy odpoczywają dwie kobiety z Bahrajnu, wyspiarskiego państewka leżącego między Arabią Saudyjską a Katarem. - Są z rodziny królewskiej - mówi szeptem Bartłomiej Kucia z Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. - Odchudzają się u nas. Mieszkają w prezydenckim apartamencie o powierzchni 90 m kw. w Szpitalu Uzdrowiskowym "Polonia" w Kudowie. Doba razem z zabiegami kosztuje prawie 2 tys. zł. Na ulicę wychodzą z zasłoniętymi twarzami. Wzbudzają sporą sensację, ludzie się za nimi oglądają. Ale są przyjaźnie nastawieni.

Pracownik uzdrowiska dodaje, że kuracjuszki z Bahrajnu mają bardzo wyśrubowane wymagania: - Prosiły, żeby codziennie dostarczać im świeże gazety z ich kraju. To był dla nas duży problem, musielibyśmy sprowadzać je aż z Wrocławia. Zamiast tego dołączyliśmy do telewizji kablowej w ich apartamencie arabskojęzyczne programy MBC TV i Kuwait TV. Układając dla nich dietę, musimy pamiętać, że nie mogą jeść wieprzowiny.

Kuracjuszki od razu zastrzegły, że będą jeść posiłki tylko w pokojach, a na zabiegi mogą chodzić przed godziną 14 lub po 15. Codziennie godzinę spędzają w apartamencie na modłach.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę