informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Tęsknimy za tradycją

12 lipca 2002

W Cisku na Opolszczyźnie zorganizowano pokaz wypieku chleba i wyrobu masła tradycyjnymi metodami. Impreza zakończyła się degustacją wiejskiego chleba posmarowanego świeżo zrobionym masłem.

Chleb robiono metodami datującymi się z początku XX wieku, jakimi posługiwały się prababki dzisiejszych gospodyń. Przedwczoraj, dzień przed imprezą,  piekarze cepami wymłócili zboże. Następnie oddzielili ziarno od plew przy pomocy fahlu. Tak oczyszczone ziarno zmełli w żarnach na mąkę. Potem pozostało już tylko wyrobić ciasto, uformować bochenki, włożyć je do słomianych koszyczków i upiec. Jednocześnie, do piekącego się chleba, wyrabiano masło. Zaczęło się klasycznie – od wydojenia krowy. Świeże mleko trafiło do centryfugi czyli ręcznej wirówki. Tak uzyskana śmietana znalazła się w maselnicy i została fachowo ubita na masło. Sprzęty, którymi  posługiwano się do pieczenia chleba i wyrobu masła są już zabytkami. Jednak, jak udowodniła degustacja,  czas nie odebrał im dawnej możliwości wytwarzania produktów w doskonałym smaku.


POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę