Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Turyści na rowery

26 lipca 2004

W dolinie Odry powstało pięć tzw. Zielonych Punktów. Są w Kostrzynie nad Odrą, Słońsku, Owczarach, Kłopocie i Łagowie. Można tam tanio przenocować, wypożyczyć rower i dowiedzieć się, co warto zwiedzić w okolicy.

Ma to uatrakcyjnić turystom wędrówki wzdłuż brzegów Odry. Pomysłodawcą jest Klub Przyrodników ze Świebodzina, który przygotował m.in. mapy terenu i foldery z opisem najciekawszych miejsc. – W każdym Zielonym Punkcie wypożycza się ponadto rowery, kajaki i lornetki – mówi koordynator projektu Anna Bernacka. Co ciekawe sprzęt można oddać w każdym z pięciu punktów, niezależnie od tego, skąd się wyruszyło.

Kłopot przyrodnicy zachwalają ze względu na bociany, które upodobały sobie tę wioskę, a Słońsk i Kostrzyn z powodu sąsiedztwa Parku Narodowego ,,Ujście Warty’’. Łagów ma kusić jeziorami i historią, a Owczary jedynym w Polsce Muzeum Łąki.

- W projekt ten zaangażowały się stowarzyszenia i różnego rodzaju organizacje, które udostępniły nam swoje obiekty – mówi A. Bernacka. Na przykład Zielony Punkt w Kłopocie mieści się w Muzeum Bociana, nad którym pieczę sprawują pracownicy Krzesińskiego Parku Krajobrazowego. – Odwiedza nas wiele osób, i to nie tylko z Polski, dlatego tego typu punkt jest potrzebny – uważa Grzegorz Sawko.

Klub Przyrodników chciałby, żeby Zielone Punkty powstały wzdłuż całej Odry. – Na razie są tylko w Lubuskiem, ale dwa kolejne tworzone są już też w województwie dolnośląskim – mówi A. Bernacka.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę