informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ukradniesz drzewo i co dalej?

29 lipca 2002

Kilka ponad dwustuletnich sosen padło łupem złodziei w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Strażnicy, którzy spłoszyli wandali odzyskali drewno, ale nie drzewa.

Niewiele pozostało po ponad dwustuletnich okazałych drzewach. Złodzieje wjechali na teren parku z wyspecjalizowanym sprzętem. Straż parkowa starała się ich schwytać, ale udało się tylko odzyskać drewno pocięte w kilkumetrowe kłody. Tak najczęściej kończą się podobne interwencje. Złodzieje są doskonale wyposażeni i przygotowani. Kradzieże to prawdziwa plaga Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Łupem złodziei padają różne drzewa w zależności od zamówienia, jakie dostają. Zdaniem straży parkowej w ciągu kilku lat zagładzie może ulec wiele pomników przyrody ( w tym Puszcza Jodłowa). W żadnym innym polskim parku nie ginie tyle drzew.

W tej historii najsmutniejsze jest to, że drzewa-zabytki, które przez ponad dwieście lat opierały się wichrom, przetrwały okres wojny kiedy okupanci masowo wycinali drzewa, teraz trafiły pod topór wandali. Pamiętajmy, że na nowe tego typu okazy trzeba czekać aż 200 lat. 

Szkoda, że na głupotę nie ma lekarstwa. Byłby to chyba najdroższy i najczęściej aplikowany lek na świecie.


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę