dnikukurydzy_210818

Uroki Głogowca

4 kwietnia 2006

Jedną z najbardziej urokliwych    miejscowości  w powiecie  kutnowskim jest Głogowiec Jego rodowód sięga średniowiecza, a pamiątką po czasach dawnej świetności jest zlokalizowany w centrum wsi gotycko – renesansowy kościół z początków XV wieku, który należy do najpiękniejszych zabytków sztuki sakralnej w łódzkim. We wnętrzu świątyni znajduje się   renesansowy nagrobek Jana Głogowskiego, chorążego i sędziego ziemi  gostynińskiego autorstwa znanego włoskiego rzeźbiarza Jana z Pizy oraz słynący z cudów obraz Matki Boskiej Głogowieckiej.

Natomiast obok kościoła znajduje się powstańcza mogiła z 1863 roku oraz droga krzyżowa wyrzeźbiona przez najbardziej znanych kutnowskich twórców między innymi Tadeusza Kacalaka czy Antoniego Kamińskiego. W okresie międzywojennym bywał tutaj prezydent RP Ignacy Mościcki, a podczas bitwy nad Bzurą w znajdującym się nieopodal świątyni dworze szlacheckim znajdował się sztab generała Tadeusza Kutrzeby, a później szpital polowy.

Warto też zwiedzić okalający dwór park z pięknymi okazami platanów i polowym ołtarzem oraz zobaczyć na miejscowym cmentarzu groby okolicznej szlachty. Co roku tłumy wiernych odwiedzają słynące( o czym świadczą zapisy w księgach kościelnych) z cudownych uzdrowień i łask Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu. Na terenie parafii istnieje też ośrodek pomocy dla ludzi  bezdomnych i uzależnionych od alkoholu , którzy wystrzegając się trunków mogą mieszkać tam  przez kilka miesięcy poszukując pracy i nowego miejsca zamieszkania.

 


POWIĄZANE

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę