dnikukurydzy_210818

Uważajmy na ozon

10 lipca 2002

Podwyższone stężenie ozonu może być przyczyną podrażnienia skóry, błon śluzowych i kaszlu.

Ozon to forma tlenu z trzema atomami tego pierwiastka (zamiast dwóch jak w normalnym tlenie). Sam w sobie jest bardzo toksyczny. Należy do bardzo silnych utleniaczy. Nawet jedna cząsteczka tego gazu na milion cząsteczek powietrza jest dla ludzi trująca. Blisko powierzchni ziemi ozon jest trujący. Na szczęście w troposferze (najniższa warstwa atmosfery) jest go zaledwie 10%, pozostałe 90% znajduje się w stratosferze. Już od 15-50 km od powierzchni ziemi ozon staje się pożyteczny. Jest jedynym gazem w atmosferze chroniącym nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

W upalne, słoneczne dni stężenie ozonu wzrasta. Szczególnie może być to odczuwalne w górach. Z pomiarów przeprowadzonych przez stację badawczą Tatrzańskiego Parku Narodowego w Tatrzańskiej Łomnicy wynika, że średnie stężenie ozonu na niektórych obszarach sięga 150-160 mg/m3, przekraczając o 40-50 mg poziom krytyczny.

Wędrując po tatrzańskich szlakach nie zapominajmy o odpowiednim ubraniu chroniącym głowę i oczy. Największe stężenie ozonu jest rejestrowane w godzinach popołudniowych, przy bezwietrznej słonecznej aurze, na wysokości 1200-1500 m n.p.m. Dlatego na wycieczki wysokogórskie najlepiej wybierać się rano lub przy pochmurnej pogodzie.  


POWIĄZANE

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...

Mimo unijnych dopłat, które już w około 50 proc. składają się na ogólne dochody ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę