aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W przyszłym roku zapłacimy za jazdę po drogach

21 sierpnia 2002

Rząd planuje wprowadzić od przyszłego roku opłaty winietowe za jazdę samochodami osobowymi po autostradach, drogach ekspresowych, drogach dwujezdniowych i międzynarodowych. Cena winiety wyniesie 180 zł, ale będzie można ją wykupić również na krótszy okres.

W 2003 r. stawka rocznej opłaty winietowej dla samochodów osobowych wyniesie 180 zł. Prócz winiety rocznej dostępna będzie także 60-dniowa, w cenie 30% winiety rocznej i 10-dniowa, w cenie 10% winiety rocznej. Opłata dzienna wyniesie 2% stawki rocznej. Winieta dla motocykli została określona na poziomie 40% opłaty dla samochodów osobowych, a dla samochodów ciężarowych , w zależności od masy pojazdu, od 150% do 1200% stawki dla aut osobowych.

Opłata winietowa nie będzie obowiązywała w terenie zabudowanym. Z wykupienia winiety będą zwolnione pojazdy poruszające się w granicach administracyjnych gminy, w której są zarejestrowane, a także pojazdy ratownicze, wojskowe i oznakowane pojazdy zarządów dróg. Winiety będą musiały być umieszczone w sposób trwały i widoczny na pojazdach. Ich wzory, sposób dystrybucji oraz sposób umieszczania na pojeździe, określi minister, właściwy od spraw transportu w drodze rozporządzenia. 

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży winiet zostaną wykorzystane na budowę autostrad. System wzorowany na modelu austriackim ma znacznie przyspieszyć program budowy dróg i pomniejszyć koszty budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu, na skutek rezygnacji z budowy punktów poboru opłat oraz związanej z tym dodatkowej infrastruktury drogowej. Łącznie sieć dróg w Polsce, za które będą pobierane opłaty wynosi 5,5 tys. kilometrów, spośród 18,1 tys. km dróg krajowych. Korzystanie z nich bez właściwej winiety będzie podlegało karze pieniężnej w wysokości 500 zł dla aut osobowych i motocykli oraz 1000 zł dla pozostałych pojazdów.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę