aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

W Tatry tylko do południa

13 czerwca 2003

W Tatrach utrzymują się dobre warunki do uprawiania turystyki. Od kilku dni w górach jest bardzo ciepło i słonecznie, ale niemal każdego popołudnia są burze. W czwartek na Kasprowym Wierchu było 16 stopni.

Na ogół szlaki są suche i bezpieczne. Jedynie w wysoko położonych północnych żlebach oraz miejscami na Orlej Perci, Zawracie i Szpiglasowej Przełęczy leżą jeszcze resztki śniegu. TPN ostrzega przed żmijami, które o tej porze roku często można spotkać na nasłonecznionych stokach i polanach Tatr.

Wszystkie szlaki turystyczne są otwarte dla ruchu, prócz czerwonego – z Czarnego Stawu na Rysy. Tak będzie do czasu odnalezienia zwłok ósmej i ostatniej ofiary styczniowej lawiny, która w tym rejonie porwała grupę licealistów z Tychów. Resztki lawiniska dochodzą jeszcze do 7 metrów głębokości. Straż Graniczna przypomina, że do końca czerwca zamknięte jest turystyczne przejście graniczne na Rysach. Osoby, które o tym nie pamiętają, narażają się na konsekwencje prawne.

Kilka dni temu zagraniczny turysta, który wszedł przez Rysy na teren Polski, został zatrzymany przez Straż Graniczną, a następnie przekazany słowackim pogranicznikom na drogowym przejściu na Łysej Polanie. Punkt przekraczania granicy polsko-słowackiej na Rysach jest otwierany tylko latem, ze względu na utrzymujące się tam przez większą część roku trudne, wysokogórskie warunki. Na szczyt od polskiej strony i tak prowadzi tylko jeden szlak, który w związku z poszukiwaniami nad Czarnym Stawem jest zamknięty.

W związku z pojawiającymi się niemal każdego popołudnia burzami, którym towarzyszą duże opady deszczu, ratownicy TOPR radzą, aby wyruszać na wycieczki wcześnie rano i kończyć je przed pogorszeniem pogody. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają turystom, aby jeszcze przed nadejściem burz schodzili ze szczytów i grani, gdzie istnieje największe ryzyko porażenia piorunem.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę