informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Wambierzyce

19 czerwca 2002

Piękne miasto i ośrodek kultu maryjnego u stóp Gór Stołowych. Początkowo, jeszcze jako wsią, władał Wambierzycami rycerski zakon joanitów, w końcu wieku XIV przeszła ona w ręce rodu Panwitzów. Wkrótce rozpoczął się kult MB Wambierzyckiej, figurki z XIV w., która zjawiła się tu kiedyś cudownie w koronie lipy, dokonując pierwszych uzdrowień. Pierwsze sanktuarium zniszczyli husyci, drugie - wojna 30-letnia. W 1677 wieś nabył Daniel Paschasius von Osterbeg i rozpoczął budowę okazałego kościoła i potężnej Kalwarii. Dziś jest to największe w Polsce założenie pielgrzymkowe. Składa się z bazyliki i licznych kaplic, krzyży, stacji kalwaryjnych i figur na okolicznych wzgórzach i przy drogach polnych. Nazwy wzgórz (Syjon, Tabor, Horeb, Synaj) i potoków (Cedron) nawiązują do historii biblijnej.
Atrakcją jest również ruchoma szopka przy ulicy Objazdowej. Jej twórcą był Longin Wittig, który w ciągu 28 lat wyrzeźbił około 800 figurek, z których około 300 jest ruchomych.
Wambierzyce są dobrym punktem wyjściowym w północną część Gór Stołowych.

Opracowano na podstawie: www.sudety.info.pl


POWIĄZANE

Pogoda w marcu i kwietniu nie rozpieszcza Polaków, jednak w innych częściach Eur...

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę