informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Warunki mieszkaniowe

31 lipca 2002

W wielu gospodarstwach istnieją niewykorzystane zasoby takie jak: rzadko używane pokoje, strych czy poddasza, całe niezamieszkane budynki, części zagród lub grunty pod namioty, które w rozwoju gospodarstwa agroturystycznego mogą okazać się niezastąpione. Wystarczy je tylko uruchomić. Należy jednak pamiętać, że pokoje gościnne nie mogą znajdować się w piwnicy czy suterynie, a powierzchnia, przypadająca na jedną osobę nie powinna być mniejsza niż 4 m2. Pomieszczenie musi być dobrze oświetlone, wolne od insektów i gryzoni, należycie ogrzane (w okresie jesienno-zimowym) – temperatura nie może być niższa niż 18oC.

Podstawowe wyposażenie pokoju to: łóżko lub tapczan, krzesło (jedno na osobę), szafa ubraniowa, wieszak na okrycie wierzchnie i ubrania, kosz na śmieci, popielniczka, firanki, zasłony. Fotele, szafki lub stoliki przy łóżkach, lampki nocne, radio to już wyposażenie dodatkowe, niekonieczne.

Goście muszą mieć nieograniczony dostęp do czystej łazienki i ubikacji (maksymalna liczba osób przypadających na jedną łazienkę i WC wynosi 8-10). Ze względów higienicznych i oszczędnościowych zaleca się instalowanie prysznicy zamiast wanien. W razie braku ciepłej wody, obowiązkiem gospodarza jest zapewnienie dwa razy dziennie dostawy ciepłej wody w zbiornikach.

Dobrze, gdy oprócz pokoi, w których mieszkają turyści, gospodarstwo posiada pokój tzw. dzienny – gdzie można np. obejrzeć telewizję. Wskazane jest wyposażenie gospodarstwa w dodatkowe urządzenia dla gości, umilające im czas i wydzielone tereny do wypoczynku na wolnym powietrzu (altana, duże drzewo, ławki, stoły, miejsce na ognisko i grill, mini plac zabaw dla dzieci itp.).

Jeśli w ofercie gospodarstwa nie uwzględniono sporządzania posiłków dla wczasowiczów należy przeznaczyć pomieszczenie na kuchnię lub tzw. aneks kuchenny, w którego podstawowym wyposażeniu powinny się znaleźć kuchenka elektryczna lub gazowa, lodówka, zlewozmywak, szafki z zastawą, stół do sprzątania posiłków oraz kosz na odpadki.

POWIĄZANE

Odkrywanie lokalnej kuchni jest bez wątpienia jednym z najprzyjemniejszych aspek...

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę