aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Wielki turystyczny sukces

17 listopada 2004

Rekord frekwencji w Bałtowie i na Krzemionkach. Przyjechało więcej osób niż liczy cały powiat! Bałtów i rezerwat archeologiczny na Krzemionkach odwiedziło w tym roku 130 tysięcy osób, czyli więcej aniżeli powiat ostrowiecki liczy mieszkańców.

Z atrakcji Bałtowa skorzystało w kończącym się sezonie turystycznym 90 tysięcy osób. Rok temu... tylko 14 tysięcy. W związku z otwarciem Parku Jurajskiego spodziewaliśmy się zwiększonego ruchu turystycznego, ale efekt przeszedł nasze oczekiwania - mówi Jarosław Kuba, dyrektor Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Gminy Bałtów. - Dysponujemy jeszcze rezerwą, gdyż nawet przy obecnej organizacji przepływu gości jesteśmy w stanie przyjmować 800 osób dziennie.
Krzemionki w tym roku odwiedziło już 40 tysięcy zwiedzających. W poprzednich latach lista gości kończyła się na 27-28 tysiącach. - Na pewno efekt przyniosła akcja informacyjna, jaką prowadzimy, systematycznie rozsyłając informację o neolitycznych kopalniach krzemienia oraz innych atrakcjach Krzemionek - mówi Wojciech Kotasiak, dyrektor Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św., dodając, że nie bez znaczenia dla frekwencji na Krzemionkach pozostaje sukces Baltowa. - Krzemionki po prostu są po drodze - argumentuje.

Z punktu widzenia technicznego bardzo korzystne dla płynności ruchu turystycznego na Krzemionkach okazało się przebicie połączenia między dwiema podziemnymi trasami, do których dotychczas prowadziły dwa odrębne wejścia i wycieczki musiały dwukrotnie schodzić kilkanaście metrów pod ziemię. - Proces zwiedzania nabrał płynności i został skrócony o 20 minut, co pozwala na przyjęcie do 50 wycieczek dziennie - mówi dyrektor Kotasiak, dodając, że obiekt, zgodnie z decyzją głównego konserwatora zabytków, rocznie może przyjąć do 100 tysięcy gości. - Liczymy się z dalszym wzrostem zainteresowania Krzemionkami i szykujemy nowe atrakcje. Na pewno będzie można zaliczyć do nich zwiedzanie podziemnych chodników w warunkach ekstremalnych, w kombinezonach, kaskach i na... czworakach.

Nowości zapowiada także Bałtów. - Mamy kilka pomysłów oraz plan dalszego usprawnienia przyjmowania wycieczek, ale dopiero rozmawiamy o szczegółach - zapewnia Jarosław Kuba.
Zdaniem członka Zarządu Powiatu Włodzimierza Szczałuby, który odpowiada za sprawy rozwoju turystycznego regionu, najważniejsze, by stworzyć ofertę, która zatrzyma gości na dwa, trzy dni. - Wówczas można także zarobić na posiłkach i noclegach - dodaje Włodzimierz Szczałuba. - Dlatego należy się cieszyć, że w tej branży pojawia się współpraca w zachęcaniu turystów do odwiedzania naszego powiatu.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę