dnikukurydzy_210818

Wiosna zamiast zimy?

20 marca 2002

Tegoroczna zima potwierdza teorię o rozchwianiu naszego klimatu – uważa prof. Halina Lorenc z Zakładu Klimatologii IMGW. Chociaż mroźny grudzień zapowiadał ciężką zimę, pierwsze miesiące tego roku sprawiły niemałą niespodziankę.

Anomalie pogodowe zdarzały się często w ostatnim dziesięcioleciu, szczególnie w okresie zimy. Według klimatycznych kryteriów zeszłoroczny grudzień był znacznie chłodniejszy niż w zwykle, styczeń natomiast uznany został za cieplejszy, a luty za znacznie cieplejszy od normalnego. 

Średnia temperatura w Warszawie wynosiła w lutym 3,7oC i była o 4,9oC wyższa od średniej wieloletniej – poinformował IMGW. Przez większą część miesiąca niemal w całym kraju przeważały temperatury dodatnie, a w niektórych miejscach termometry wskazywały prawdziwie rekordowe wyniki – np. 2 lutego w Legnicy zanotowano 17,7oC. Pokrywa śnieżna utrzymywała się tylko w terenach górskich. Zamiast śniegu znacznie częściej padał deszcz... Dopiero pod koniec lutego wystąpiło krótkotrwałe ochłodzenie z opadami śniegu.

Prof. H. Lorenc ostrzega, że choć zimę mamy już za sobą (w klimatologii zima to pełne miesiące – styczeń, luty), to w marcu mogą jeszcze wystąpić krótkotrwałe nawroty zimowej pogody, nie tak już mroźnej, ale ze śniegiem
Jednak gdy patrzymy na kwitnące forsycje, trudno nam w to uwierzyć. 

MC, za PAP

POWIĄZANE

W tym roku przypada 20. rocznica powstania Stowarzyszenia Roter Hahn (tłum. niem...

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najl...

"Odpoczywaj na wsi" - to projekt promujący turystykę wiejską wraz z dziedzictwem...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę