aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wiosna zamiast zimy?

20 marca 2002

Tegoroczna zima potwierdza teorię o rozchwianiu naszego klimatu – uważa prof. Halina Lorenc z Zakładu Klimatologii IMGW. Chociaż mroźny grudzień zapowiadał ciężką zimę, pierwsze miesiące tego roku sprawiły niemałą niespodziankę.

Anomalie pogodowe zdarzały się często w ostatnim dziesięcioleciu, szczególnie w okresie zimy. Według klimatycznych kryteriów zeszłoroczny grudzień był znacznie chłodniejszy niż w zwykle, styczeń natomiast uznany został za cieplejszy, a luty za znacznie cieplejszy od normalnego. 

Średnia temperatura w Warszawie wynosiła w lutym 3,7oC i była o 4,9oC wyższa od średniej wieloletniej – poinformował IMGW. Przez większą część miesiąca niemal w całym kraju przeważały temperatury dodatnie, a w niektórych miejscach termometry wskazywały prawdziwie rekordowe wyniki – np. 2 lutego w Legnicy zanotowano 17,7oC. Pokrywa śnieżna utrzymywała się tylko w terenach górskich. Zamiast śniegu znacznie częściej padał deszcz... Dopiero pod koniec lutego wystąpiło krótkotrwałe ochłodzenie z opadami śniegu.

Prof. H. Lorenc ostrzega, że choć zimę mamy już za sobą (w klimatologii zima to pełne miesiące – styczeń, luty), to w marcu mogą jeszcze wystąpić krótkotrwałe nawroty zimowej pogody, nie tak już mroźnej, ale ze śniegiem
Jednak gdy patrzymy na kwitnące forsycje, trudno nam w to uwierzyć. 

MC, za PAP

POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę