aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Wręczono nagrody na najlepsze placówki agroturystyczne

16 sierpnia 2018
Wręczono nagrody na najlepsze placówki agroturystyczne

12 placówek agroturystycznych zostało we wtorek laureatami konkursu "Na wsi najlepiej - 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej", zorganizowanego przez Polską Organizację Turystyczną. Nagrody wręczono w czterech kategoriach.

Polska Organizacja Turystyczna zorganizowała ten konkurs, jak poinformowano podczas uroczystości, by spopularyzować najlepsze praktyki w turystyce wiejskiej, a także by wypromować wśród Polaków wieś, jako bardzo dobre miejsce do wypoczynku.

Konkurs oraz promocja jego laureatów ma też umożliwić stworzenie pierwszego w Polsce katalogu dobrych praktyk w turystyce wiejskiej.

"Polska wieś kojarzy się nam wszystkim z gościnnością, z dobrą kuchnią, z naturą, ale też z dziedzictwem kulturowym. Wszystkie te cechy są też cechami idealnego produktu turystycznego" - mówił podczas uroczystości prezes POT Robert Andrzejczyk.

Z kolei wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski dodał, że rozwój turystyki stanowi szanse rozwoju dla indywidualnych gospodarstw oraz całych społeczności lokalnych.

Do konkursu zgłosiło się 115 podmiotów z całego kraju. Kapituła, składająca się m.in. z przedstawicieli POT i resortu rolnictwa oceniała jakość oferty turystycznej, jej innowacyjność, dostępność oraz powiązanie z kulturowymi zasobami wsi. Konkurs odbywał się w czterech kategoriach: Wypoczynek u rolnika; Wypoczynek na wsi; Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej; Oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich.

W pierwszej kategorii "Wypoczynek u rolnika" zwyciężyło Gospodarstwo Agroturystyczne "Ziołowy Dzbanek" z gminy Młynary w woj. warmińsko-mazurskim, drugie miejsce zajęło Gospodarstwo Agroturystyczne Ola (gmina Choczewo, woj. pomorskie), a trzecie Pod Srebrną Górą z Jeżowa Sudeckiego (woj. dolnośląskie).

W kategorii "Wypoczynek na wsi" najlepsza okazała się Agroturystyka Malowane Wierchy w Gładyszowie w Beskidzie Niskim (woj. małopolskie), drugie miejsce zajęła Agroturystyka Polesie w gminie Urszulin (woj. lubelskie), a trzecie Villa Greta (gmina Świerzawa, woj. dolnośląskie).

W kategorii "Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej" wygrała Lawendowa Osada i Zagroda Edukacyjna Lawendowej Osady (woj. pomorskie), drugie miejsce zajęła placówka Sielsko i anielsko w Górach Świętokrzyskich, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Świętokrzyskich w Bielinach, trzecie Zagroda Młynarska w Uniejowie w woj. łódzkim.

Z kolei w kategorii "oferta szlaków kulinarnych na terenach wiejskich" zwyciężył szlak kulinarny "Świętokrzyska Kuźnia Smaków", drugi był smak kulinarny "Podkarpackie Smaki", a trzeci szlak kulinarny "Kaliskie Smaki".

Nagrodzeni mają być objęci specjalną promocją, m.in. w postaci wydawnictwa albumowego, prezentacji na stronach POT i w mediach społecznościowych.

Prezes POT zapowiedział, że w przyszłym roku będzie kolejna edycja konkursu. "Chcielibyśmy by konkurs stał się stałym elementem naszej działalności" - powiedział Robert Andrzejczyk.

Konkurs zorganizowano przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę