aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Z nartami na Mazury

18 listopada 2002

Poszaleć na śniegu można także na północy. Jeżeli zima posypie śniegiem i dobrze zmrozi ziemię, Mazury i Warmia są krainą wymarzoną dla narciarzy ceniących spokój i oddalenie od hałaśliwych i drogich kurortów.

Leśna kraina ma jeszcze jedną wyjątkową zaletę: jest równie atrakcyjna dla narciarzy zjazdowych i dla miłośników nart biegowych. A jeżeli mróz chwyci tęgi, to biorąc ze sobą łyżwy, zakosztujemy tutaj czegoś wyjątkowego – jazdy po zamarzniętych jeziorach. Jęk lodu pod łyżwami, biała, pusta przestrzeń otoczona lasem, wyiskrzona słońcem to widoki, które na długo pozostają w pamięci. Na Warmii i Mazurach do biegania nadają się właściwie wszystkie zalesione tereny.

Amatorzy ostrych zjazdów i męczących podchodzeń mogą podjechać w rejon sięgających 200 - 300 m n.p.m. wzniesień Wzgórz Dylewskich (gmina Grunwald). Na najwyższej Dylewskiej Górze liczącej 312 m n.p.m. działa w sezonie orczyk dla narciarzy zjazdowych.

Lasy między Dylewem, Szczepankowem a Pietrzwałdem mogą zmęczyć najwytrwalszych biegaczy. Na Mazurach najlepsze do biegania są lasy na południe od Jedwabna, tereny Mazurskiego Parku Krajobrazowego między Pieckami, Uktą, Krutynią, Rucianem Nidą, a także Puszcza Piska od Świętajna, Sychowa po Pisz. Lekko pofałdowana Warmia to dobre miejsce na naukę biegania i typową rekreację. Najciekawsze i najlepsze trasy są na terenie Łańska pod Olsztynem, dawnego rządowego, zamkniętego kompleksu wypoczynkowego.

Na północy regionu, między Węgorzewem a Gołdapią, leżą Mazury Garbate. Najwyższe wzniesienia to Szeska Góra (309 m n.p.m.) i Góra Tatarska (308 m). Ciągi moren porozcinane są głębokimi jarami i wąwozami. Pod Piękną Górą znajduje się ośrodek sportów zimowych. Warto wiedzieć, że klimat Mazur Garbatych należy do najsurowszych w Polsce. Zimy są tu dłuższe i mroźniejsze niż w innych częściach kraju. W ciągu ostatnich stu lat najniższą temperaturą zanotowaną na tym terenie było minus 39 stopni.

Piękna Góra położona jest 2,5 km od centrum Gołdapi. Od lata działa tu nowa kolejka krzesełkowa (jedyna taka na północy Polski) i wyciąg. Długość kolejki wynosi 764 metry. Pośrednią stację usytuowano na najwyższym punkcie góry. Dalej została przewieszona nad głębokim wąwozem i pod krzesełkami otworzy się 20-metrowa przepaść, podwyższająca poziom adrenaliny. Kolejka czynna jest przez cały rok. Na miejscu wypożyczalnia nart, sanek i desek snowboardowych. Długość stoku wynosi 300 metrów, różnica poziomów 50 metrów. Stok oceniany jako średnio trudny, najbardziej stromy w górnej partii. Obok leży drugi, łatwiejszy, o długości 170 metrów. Stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Wyciągi każdego dnia pracują od godziny 10.

Kolejna atrakcja Pięknej Góry to kilometrowy, serpentynowy tor saneczkowy, po którym latem też można zjeżdżać na sankach wyposażonych w hamulce i kierownice, tyle że na kółkach. W planach jest budowa stoku narciarskiego o długości 550 metrów, wyposażonego w nowoczesny wyciąg orczykowy. W okolicy Gołdapi wytyczono trasę biegową, poprowadzoną lasem Kumiecie. Na trasie tej począwszy od 1979 roku rozgrywany jest corocznie Bieg Jaćwingów. To duża międzynarodowa impreza narciarska skierowana nie tylko do doświadczonych biegaczy, ale całych rodzin. Również na Pięknej Górze odbywają się ogólnopolskie zawody w narciarstwie alpejskim w ramach Family Cup.

Na terenie pobliskiej Puszczy Rominckiej w lutym PTTK z Suwałk organizuje Wędrówki Północy – kilkudniowy rajd dla biegaczy na nartach, którego największą atrakcją jest możliwość przekroczenia granicy z Rosją i bieganie po rosyjskiej części puszczy.

Atrakcją dla zwolenników czynnego zimowego wypoczynku jest od lat Góra Krzyżowa pod Lidzbarkiem Warmińskim. Na zboczach tego lesistego wzgórza znajduje się ośrodek narciarski z czterema trasami zjazdowymi, torem saneczkowym, karuzelą narciarską dla dzieci oraz wyciągiem orczykowym. Stoki są sztucznie naśnieżane i oświetlone. Narciarze mogą przenocować i posilić się w Zajeździe Kłobuk usytuowanym po przeciwnej stronie szosy. Krzyżowa Góra to najpopularniejsze "zjazdowisko" Warmii. Zimą działa tu szkółka narciarska, a w każdy weekend odbywają się zawody dla amatorów.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę