aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Żubry do odstrzału?

2 grudnia 2002

Czy żubr, król Puszczy Białowieskiej, jeden z polskich symboli może być zagrożony wyginięciem? Projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Ochrony Środowiska zakłada, że na żubry będzie można polować w celach komercyjnych.

Symbolem Puszczy Białowieskiej, Białowieskiego Parku Narodowego i ochrony przyrody w Polsce jest żubr. W opracowanej niedawno strategii „ochrony” żubra czytamy: Bezpośredni nadzór nad stadami żubrów w hodowlach wolnych powinien podlegać Administracji Lasów Państwowych. Oznacza, że to leśnicy zajmowaliby się w Puszczy Białowieskiej hodowlą i odstrzałem żubrów. W niektórych stadach dopuszcza się już obecnie eksploatację łowiecką (odstrzały dewizowe). Tam, gdzie lokalnie stwierdzono przekroczenie pojemności środowiska dla stada żubrów (np. w Puszczy Białowieskiej), można rozważyć komercyjną sprzedaż licencji na odstrzał. Naukowcy i przyrodnicy są oburzeni.

Mając na uwadze fakt, że już obecnie nadleśnictwa puszczańskie są deficytowe i w r. 2001 wymagały dopłaty w wysokości blisko 7 milionów złotych, można się obawiać, że Lasy Państwowe nie będą chciały jeszcze bardziej zwiększać swojego deficytu, organizując nierentowne polowania dewizowe na żubry. A jeśli strzelanie do żubrów będzie prowadzone w oparciu o rachunek ekonomiczny, to szykuje się nam skandal o wymiarze światowym. W Strategii czytamy: Eliminacje żubrów muszą być wykonywane w Puszczy i powinny być prowadzone na zasadzie sprzedaży odstrzałów, aby chociaż częściowo pokryć koszty związane z opieką nad stadem. Czy strzelanie do osobników chorych i słabych będzie tym komercyjnym eldorado? A może, dla ratowania budżetu, zapewne „dla zdobycia środków na ochronę przyrody”, poświęci się i „lepsze” sztuki?

Można tylko mieć nadzieję, że o zdanie w tej sprawie zostanie zapytana rada naukowa Białowieskiego Parku Narodowego.


POWIĄZANE

Rozpoczyna się II edycja konkursu „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turys...

Co  dziesiąte jabłko uprawiane w Europie pochodzi z Południowego Tyrolu, z tego ...

Włochy od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem Polaków, a Rzym, Mediolan...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę