A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Kalisz/15 danieli wypuszczono na wolność do brzezińskich lasów

13 sierpnia 2018
Kalisz/15 danieli wypuszczono na wolność do brzezińskich lasów

15 danieli wypuszczono w sobotę na wolność z zagrody w Pieczyskach w powiecie kaliskim. Celem jest introdukcja danieli, czyli wprowadzanie nierodzimego gatunku zwierząt jako nowego elementu przyrody w gminie Brzeziny – poinformowała PAP dyrektor wydziału promocji i obsługi rady w starostwie kaliskim Wioletta Przybylska.

W 2016 roku Koło Łowieckie nr 34 „Szarak” z gminy Brzeziny zakupiło pięć łań, jednego byka i młodego byczka. Zwierzęta umieszczono w specjalnej zagrodzie w miejscowości Pieczyska w okolicy Rezerwatu Przyrody „Olbina” i brzezińskich lasów.

„Zakupiono jednego byka, bo on tworzy harem; gdyby było ich więcej, to dochodziłoby do walki między bykami” – wyjaśniła Wioletta Przybylska. Dodała, że pochodzenie zwierząt objęte jest tajemnicą, ponieważ dostawcy nie chcą ujawniać miejsc prywatnych hodowli.

„Rozmnażanie stada trwało dwa lata (...) Łącznie urodziło się 8 danieli. Najstarszy byk w stadzie ma 4 lata, a najmłodsze ciele urodziło się 24 lipca i ma zaledwie kilka tygodni. Szacuje się, że teraz w brzezińskich lasach jest łącznie ok. 20 danieli” – poinformowała Przybylska.

Daniele – wyjaśniła dyrektor - teraz będą dzielić się na mniejsze stada i szukać dogodnego miejsca do dalszego rozrodu, ale już w warunkach naturalnych. Nie bez znaczenia jest czas wypuszczenia zwierząt z zagrody, bowiem zbliża się okres godowy, a wcześniej zwierzęta muszą przystosować się do naturalnych warunków.

Gody danieli, tzw. bekowisko, odbywają się w październiku i listopadzie. Samica daniela rodzi w czerwcu i w lipcu - zazwyczaj jedno młode cielę, czasami dwa, bardzo rzadko trzy. Ciąża trwa około 230 dni.

Przybylska poinformowała, że daniele wykazują duże zdolności adaptacyjne. Uwielbiają przebywać w rzadkich lasach oraz na ich obrzeżach. Głównie podczas nocy udają się na żerowiska, które znajdują się na podleśnych polach uprawnych oraz łąkach. „Lasy brzezińskie poprzecinane są polami i dlatego jest to bardzo dobre miejsce dla tego gatunku zwierząt” – powiedziała.

Introdukcja danieli na terenie gminy Brzeziny zaplanowana jest w Wieloletnim Łowieckim Planie Hodowlanym, który obowiązuje w latach 2017-2027.

„Dla każdego rejonu plan hodowlany sporządzany jest oddzielnie. Tworzą go dyrektorzy regionalnych dyrekcji Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe w uzgodnieniu z marszałkami województw i Polskim Związkiem Łowieckim” – poinformowała Wioletta Przybylska.(PAP)

Autor: Ewa Bąkowska


POWIĄZANE

Skorzystaj z ogólnopolskiego programu „Czyste Powietrze” i zyskaj nawet 135 tys....

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wydłużeniu do 30 czerwca 20...

Ile drzew posadzi Oponeo.pl? Podsumowanie drugiej edycji akcji Kręci nas Recykli...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę