A_john_dere _023
a_bio-expo_ptak_750

Podlaskie/ Litewskie święto chleba, mleka i miodu w gminie Puńsk

13 sierpnia 2018
Podlaskie/ Litewskie święto chleba, mleka i miodu w gminie Puńsk

Pokaz wypieku tradycyjnego wiejskiego chleba można było zobaczyć w niedzielę podczas obchodów litewskiego "Święta chleba, mleka i miodu" w gminie Puńsk (Podlaskie). Można tam było też spróbowac litewskich przysmaków.

Gmina Puńsk w większości zamieszkana jest przez mniejszość litewską, ale podczas święta było wielu turystów ciekawych litewskiej tradycji. Jej przedstawiciele przygotowali w ośrodku Silaine w Oszkiniach różne specjały, m.in. wiejskie chleby, przetwory mleczne, sękacze, miody, kartacze i nalewki. Główną atrakcją było tradycyjne wypiekanie chleba przez jedną z mieszkanek gminy, Danutę Bancewicz.

"Taki chleb jest smaczny i może długo leżeć w domu, nawet dwa tygodnie. Pieczemy go na zakwasie, który przygotowuję tydzień wcześniej. No i tradycyjny wiejski chleb pięknie pachnie" - powiedziała PAP Bancewicz.

Według niej dobry wiejski chleb przygotowuje się wieczorem, a wypieka dopiero następnego dnia. Do ciasta na chleb potrzebna jest mąka żytnia lub razowa, woda, sól i zaczyn, czyli wyrobione ciasto z mąki, wody i soli, które dojrzewa przynajmniej około tygodnia.

W litewskiej tradycji święto chleba, mleka i miodu związane jest z obchodami święta Matki Boskiej Zielnej. Zaraz po żniwach, z pierwszych plonów wypieka się pierwszy chleb, na którym - według starych wierzeń - koniecznie należy zaznaczyć palcem znak krzyża. W tradycji litewskiej pieczenie chleba było rzeczą świętą. Mleko i pochodzące z niego przetwory były uzpełnieniem diety na wsi, a miód był w domu słodkim dodatkiem.

Święto chleba, mleka i miodu zorganizowano w ramach "Dni Puńska - Zielna 2018", które rozpoczęły się w niedzielę i potrwają do środy. Na pogranicze polsko-litewskie zjechali na ten czas producenci lokalnych przysmaków. W centrum Puńska odbywa się kiermasz ludowy. Chętni mogą pojeździć bryczką, a przy okazji zwiedzić osadę jaćwiesko-pruską w Oszkiniach lub skansen w Puńsku.

Organizacje litewskie szacują, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy osób narodowości litewskiej. Najwięcej Litwinów mieszka w gminie Puńsk, ok. 80 procent całej społeczności. (PAP)

autor: Jacek Buraczewski


POWIĄZANE

Światowy Dzień Oceanów 2023 Życie na Ziemi nie byłoby możliwe bez oceanów. To on...

My, Pracownicy Przedsiębiorstwa Rolno - Przemysłowego   „Agromax”  Spółki       ...

Ambasada Królestwa Danii w Polsce przy współpracy z Polską Izbą Mleka, w dniu 31...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę