1,5 mld zł w 2003 r. na wspieranie ekologii

13 lutego 2004

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył w 2003 r. ponad półtora miliarda złotych na wspieranie zadań w dziedzinie ekologii - poinformował prezes zarządu NFOŚiGW Jerzy Swatoń.

Dodał, że Fundusz udzielił w ubiegłym roku 815 mln zł pożyczek na inwestycje w ochronę środowiska oraz 669 mln zł dotacji bezzwrotnych.

Według Swatonia, w 2004 r. środki na dotacje będą mniejsze, ponieważ Fundusz nie może wydać na ten cel więcej, niż otrzymuje z opłat ekologicznych wnoszonych przez firmy i odsetek od udzielonych kredytów. Kwota ta wyniesie ok. 510-520 mln zł.

Dodatkowo Sejm zapisał w ustawie budżetowej wydatki większe o 120 mln zł od tegorocznych, które Fundusz musi wydać na dotowanie zadań wcześniej finansowanych przez budżet państwa. Znaczy to, że narodowy fundusz i wojewódzkie fundusze w zasadzie będą mogły wydać środki na dotacje jedynie do tych zadań, które uzyskały akceptację Sejmu. Ich kwota w 2004 r. to 331 mln zł - powiedział Swatoń.

Dalsze ograniczanie środków, które Fundusz może uzyskać z opłat i kar, umarzanie zaległych należności restrukturyzowanym branżom może doprowadzić do demontażu systemu finansowania ochrony środowiska - przestrzegł prezes. Przypomniał, że to z narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska mają pochodzić środki na polski wkład do przedsięwzięć współfinansowanych przez Unię Europejską.

Swatoń podał, że NFOŚiGW w 2004 r. priorytetowo będzie traktował jedynie zadania ujęte w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz wsparcie budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków przemysłowych. Wśród inwestycji w gospodarkę wodną na pomoc mogą liczyć jedynie szczególnie ważne inwestycje wieloletnie wskazane przez Ministra Środowiska. Nie zmieniły się zasady przyznawania pomocy na inwestycje dla ochrony powietrza i ochrony powierzchni ziemi.

Fundusz będzie dotować też inwestycje na rzecz zmniejszenia emisji hałasu do środowiska, prowadzące do zapobiegania klęskom żywiołowym. Dotowana będzie też ochrona przyrody i leśnictwo oraz ochrona środowiska na terenach wiejskich.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę