Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

1,5 mld zł w 2003 r. na wspieranie ekologii

13 lutego 2004

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przeznaczył w 2003 r. ponad półtora miliarda złotych na wspieranie zadań w dziedzinie ekologii - poinformował prezes zarządu NFOŚiGW Jerzy Swatoń.

Dodał, że Fundusz udzielił w ubiegłym roku 815 mln zł pożyczek na inwestycje w ochronę środowiska oraz 669 mln zł dotacji bezzwrotnych.

Według Swatonia, w 2004 r. środki na dotacje będą mniejsze, ponieważ Fundusz nie może wydać na ten cel więcej, niż otrzymuje z opłat ekologicznych wnoszonych przez firmy i odsetek od udzielonych kredytów. Kwota ta wyniesie ok. 510-520 mln zł.

Dodatkowo Sejm zapisał w ustawie budżetowej wydatki większe o 120 mln zł od tegorocznych, które Fundusz musi wydać na dotowanie zadań wcześniej finansowanych przez budżet państwa. Znaczy to, że narodowy fundusz i wojewódzkie fundusze w zasadzie będą mogły wydać środki na dotacje jedynie do tych zadań, które uzyskały akceptację Sejmu. Ich kwota w 2004 r. to 331 mln zł - powiedział Swatoń.

Dalsze ograniczanie środków, które Fundusz może uzyskać z opłat i kar, umarzanie zaległych należności restrukturyzowanym branżom może doprowadzić do demontażu systemu finansowania ochrony środowiska - przestrzegł prezes. Przypomniał, że to z narodowego i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska mają pochodzić środki na polski wkład do przedsięwzięć współfinansowanych przez Unię Europejską.

Swatoń podał, że NFOŚiGW w 2004 r. priorytetowo będzie traktował jedynie zadania ujęte w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych oraz wsparcie budowy i modernizacji oczyszczalni ścieków przemysłowych. Wśród inwestycji w gospodarkę wodną na pomoc mogą liczyć jedynie szczególnie ważne inwestycje wieloletnie wskazane przez Ministra Środowiska. Nie zmieniły się zasady przyznawania pomocy na inwestycje dla ochrony powietrza i ochrony powierzchni ziemi.

Fundusz będzie dotować też inwestycje na rzecz zmniejszenia emisji hałasu do środowiska, prowadzące do zapobiegania klęskom żywiołowym. Dotowana będzie też ochrona przyrody i leśnictwo oraz ochrona środowiska na terenach wiejskich.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę