Ptak_Waw_CTR_2024
Zielony Ład_podpisy

Ekologia rolna - podwójne kary przy podwójnych kontrolach

15 lutego 2024
Ekologia rolna - podwójne kary przy podwójnych kontrolach

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do podwójnych kar na poziomie gospodarstwa

Po przyjęciu w Brukseli tekstu, zdecydowaną większością głosów przez wspólne komisje w głosowaniu nad wnioskiem dotyczącym dyrektywy w sprawie oświadczeń ekologicznych rolnicy chcący informować o swoich praktykach środowiskowych będą musieli przejść proces podwójnej weryfikacji, co zmusi ich do zastanowienia się dwa razy przed zastosowaniem któregokolwiek z tej praktyki.

Wniosek dotyczący dyrektywy ma na celu wyjaśnienie i wzmocnienie uzasadnienia wszelkich wyraźnych twierdzeń dotyczących ekologiczności odnoszących się do produktów i handlowców wprowadzanych na jednolity rynek. Eurodeputowani zasiadający w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) wraz z kolegami z Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) głosowali za wszystkimi poprawkami kompromisowymi opracowanymi przez współsprawozdawców Cyrusa Engerera (S&D , MT) i Andrus Ansip (Renew, EE). Sprawozdanie otrzymało 85 głosów za, przy 2 głosach przeciw i 14 wstrzymujących się.

Jeżeli zatwierdzone kompromisy doprecyzują niektóre aspekty związane z wdrażaniem i weryfikacją, z pewnością ukrywają ryzyko dla rolników podwójnej weryfikacji dobrowolnych praktyk środowiskowych: rolnicy, którzy już przestrzegają Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), dodatkowych, dobrowolnych praktyk środowiskowych („eko -programy” lub „środki agroekologiczne”), dla których istnieje już proces weryfikacji, będą musiały powtórzyć weryfikację, jeśli zdecydują się o tym poinformować.

W opinii Komisji AGRI zawarto taki wyjątek, sugerując uznanie ekoprogramów za roszczenia kwalifikowalne. Pośród ogłoszenia przez Komisję pilnych środków upraszczających dla rolnictwa przyjęte dzisiaj podejście wydaje się całkowicie sprzeczne z wyznaczoną tendencją.

Co więcej, Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują stanowisko zezwalające na stosowanie kompensacji. Ubolewamy jednak, że wyższe ograniczenia uniemożliwią rolnikom pełne korzystanie z ram ustanowionych w ramach certyfikacji usuwania dwutlenku węgla.

Copa i Cogeca mają nadzieję, że sugestie komisji AGRI zostaną uwzględnione podczas głosowania na posiedzeniu plenarnym, które ma się odbyć w marcu.
***
O nas - Copa i Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Razem zapewniamy, że rolnictwo UE będzie zrównoważone, innowacyjne i konkurencyjne, gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo żywnościowe 500 milionom ludzi w całej Europie. >>> Więcej informacji na www.copa-cogeca.eu

oprac, e-mk ppr.pl


POWIĄZANE

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi  na wystąpienie Zarządu Krajowej ...

Komisja opublikowała piąte roczne sprawozdanie na temat praworządności, w którym...

Tegoroczne lato należy do Alpro. Marka z portfolio Danone zaplanowała szereg ang...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę