aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Agencja do kontroli środowiska

28 maja 2003

Ministerstwo Środowiska zapowiada powołanie Agencji Ochrony Środowiska. W ciągu dwóch tygodni ma być gotowy projekt powołania tej instytucji, która - według zapowiedzi - miałaby zastąpić wiele instytucji zajmujących się dziś ekologią.

Resort środowiska przewiduje, że Agencja Ochrony Środowiska będzie zajmować się monitoringiem i kontrolą stanu środowiska oraz zarządzaniem w dziedzinie ekologii, miałaby przejąć tego typu zadania realizowane dotąd przez wiele instytucji. Mówi się m.in. o utworzeniu jej na bazie Inspekcji Ochrony Środowiska, a także o powierzeniu jej zadań wykonywanych dziś przez wiele instytutów i placówek naukowo-badawczych.

Agencja Ochrony Środowiska miałaby być wzorowana na podobnej instytucji funkcjonującej w USA. Powołanie agencji jest potrzebne po to, aby lepiej kontrolować, monitorować, opisywać i lepiej zarządzać środowiskiem w Polsce, a także po to, aby mieć struktury zarządzania podobne do tych, które są w krajach Unii Europejskiej  – powiedział minister środowiska Czesław Śleziak.

Aby powołać agencję, konieczne są jednak poważne zmiany legislacyjne, dlatego trudno precyzyjnie określić, kiedy nowa instytucja mogłaby ruszyć. Jeśli z różnych względów nie uda się powołać agencji, będę zabiegał o podniesieniE rangi Inspekcji Ochrony Środowiska do rangi inspekcji państwowej – zapowiedział Czesław Śleziak.

Koncepcja powołania agencji od początku wzbudza wiele kontrowersji. Została natomiast przychylnie przyjęta przez przedstawicieli amerykańskiej agencji ochrony środowiska, a przedstawiciele Banku Światowego rozważają możliwość udzielenia wsparcia finansowego dla tego przedsięwzięcia. Nowa instytucja miałaby sprawniej realizować zadania związane z dostosowaniem polskich rozwiązań ekologicznych do standardów Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę