Agencja do kontroli środowiska

28 maja 2003

Ministerstwo Środowiska zapowiada powołanie Agencji Ochrony Środowiska. W ciągu dwóch tygodni ma być gotowy projekt powołania tej instytucji, która - według zapowiedzi - miałaby zastąpić wiele instytucji zajmujących się dziś ekologią.

Resort środowiska przewiduje, że Agencja Ochrony Środowiska będzie zajmować się monitoringiem i kontrolą stanu środowiska oraz zarządzaniem w dziedzinie ekologii, miałaby przejąć tego typu zadania realizowane dotąd przez wiele instytucji. Mówi się m.in. o utworzeniu jej na bazie Inspekcji Ochrony Środowiska, a także o powierzeniu jej zadań wykonywanych dziś przez wiele instytutów i placówek naukowo-badawczych.

Agencja Ochrony Środowiska miałaby być wzorowana na podobnej instytucji funkcjonującej w USA. Powołanie agencji jest potrzebne po to, aby lepiej kontrolować, monitorować, opisywać i lepiej zarządzać środowiskiem w Polsce, a także po to, aby mieć struktury zarządzania podobne do tych, które są w krajach Unii Europejskiej  – powiedział minister środowiska Czesław Śleziak.

Aby powołać agencję, konieczne są jednak poważne zmiany legislacyjne, dlatego trudno precyzyjnie określić, kiedy nowa instytucja mogłaby ruszyć. Jeśli z różnych względów nie uda się powołać agencji, będę zabiegał o podniesieniE rangi Inspekcji Ochrony Środowiska do rangi inspekcji państwowej – zapowiedział Czesław Śleziak.

Koncepcja powołania agencji od początku wzbudza wiele kontrowersji. Została natomiast przychylnie przyjęta przez przedstawicieli amerykańskiej agencji ochrony środowiska, a przedstawiciele Banku Światowego rozważają możliwość udzielenia wsparcia finansowego dla tego przedsięwzięcia. Nowa instytucja miałaby sprawniej realizować zadania związane z dostosowaniem polskich rozwiązań ekologicznych do standardów Unii Europejskiej.


POWIĄZANE

- Festyn "Barwy lata, dary jesieni" i "Krajowe Dożynki Ekologiczne" w Przysieku ...

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę