informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Aluminiowy recykling

5 sierpnia 2002

Puszki aluminiowe to jeden ze wspaniałych wynalazków naszych czasów. Na świecie zużywa się ponad 205 miliardów puszek rocznie. W Polsce, w 2001 roku  wprowadzono ich 1 mld 720 mln sztuk i produkcja wciąż rośnie.

Puszka aluminiowa jest lekka, łatwa w transporcie, można ją szybko schłodzić a przede wszystkim jest surowcem wtórnym, który można łatwo w całości odzyskać. 

To lider wśród recyklingu opakowań . Na świecie odzyskuje się ponad 58% puszek – w Europie średnio 40%. Przodujące kraje Szwajcaria i Finlandia przetwarzają ponad 90% puszek. Recykling puszek w Polsce wynosi około 40-42 % i wciąż szybko rośnie.   

Wyrzucając puszkę do kosza a nie specjalnego pojemnika musimy pamiętać, że złoża boksytu nie odnawiają się, a produkcja aluminium z rudy jest wciąż droga. Produkcja ta wiąże się też z zagrożeniami dla środowiska, jest energochłonna, prowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza, głównie związkami fluoru.

Recykling puszek aluminiowych w stosunku do produkcji aluminium z rudy, zmniejsza emisje zanieczyszczeń powietrza o 95% , wody o 97% i następuje oszczędność energii elektrycznej o 95%. Oszczędzamy też boksyt w ilości 4 ton na 1 tonę  recyklingu. Produkcja aluminium z odzyskanych puszek jest o 60% tańsza od pozyskiwania go z rudy.

Oszczędzajmy więc zasoby naturalne i środowisko, wyrzucając puszki do specjalnych pojemników, aby łatwo mogły zostać przetworzone ponownie.


POWIĄZANE

Z najnowszego raportu agencji badawczej IMAS International „Żywność ekologiczna ...

Utrzymanie silnego systemu kontroli ma ogromne znaczenie dla dynamicznego i szyb...

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę