Aluminiowy recykling

5 sierpnia 2002

Puszki aluminiowe to jeden ze wspaniałych wynalazków naszych czasów. Na świecie zużywa się ponad 205 miliardów puszek rocznie. W Polsce, w 2001 roku  wprowadzono ich 1 mld 720 mln sztuk i produkcja wciąż rośnie.

Puszka aluminiowa jest lekka, łatwa w transporcie, można ją szybko schłodzić a przede wszystkim jest surowcem wtórnym, który można łatwo w całości odzyskać. 

To lider wśród recyklingu opakowań . Na świecie odzyskuje się ponad 58% puszek – w Europie średnio 40%. Przodujące kraje Szwajcaria i Finlandia przetwarzają ponad 90% puszek. Recykling puszek w Polsce wynosi około 40-42 % i wciąż szybko rośnie.   

Wyrzucając puszkę do kosza a nie specjalnego pojemnika musimy pamiętać, że złoża boksytu nie odnawiają się, a produkcja aluminium z rudy jest wciąż droga. Produkcja ta wiąże się też z zagrożeniami dla środowiska, jest energochłonna, prowadzi do skażenia gleby, wody i powietrza, głównie związkami fluoru.

Recykling puszek aluminiowych w stosunku do produkcji aluminium z rudy, zmniejsza emisje zanieczyszczeń powietrza o 95% , wody o 97% i następuje oszczędność energii elektrycznej o 95%. Oszczędzamy też boksyt w ilości 4 ton na 1 tonę  recyklingu. Produkcja aluminium z odzyskanych puszek jest o 60% tańsza od pozyskiwania go z rudy.

Oszczędzajmy więc zasoby naturalne i środowisko, wyrzucając puszki do specjalnych pojemników, aby łatwo mogły zostać przetworzone ponownie.


POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę