" "
Agrolok_280518

Biopaliwa drogą do kariery rzepaku

23 czerwca 2003

Nawet 100 tysięcy ton estru rzepakowego – podstawowego składnika biopaliwa – będą produkować rolnicy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. We Francji i Niemczech sfinalizowano negocjacje, które kończą proces tworzenia międzynarodowej spółki z udziałem polskich rolników. Oznacza to, że trzeba będzie co najmniej dwukrotnie zwiększyć plantacje rzepaku żeby zapewnić fabryce biopaliwa ciągłość produkcji. Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. 

W Niemczech i we Francji kilkunastu plantatorów, szefów firm skupujących rzepak i przedsiębiorców zapoznawało się z systemem produkcji biopaliwa z rzepaku. Przedstawiciele największej firmy produkującej biodiesel w Marl koło Dortmundu zaoferowali współpracę z organizacją polskich plantatorów rzepaku. Jesteśmy gotowi pomóc krajowemu zrzeszeniu w budowie infrastruktury zakładów biopaliw. W razie kłopotów ze zbytem wykupimy całą produkcję. Możemy już teraz wybudować na Śląsku tłocznię oleju lub całą fabrykę pod klucz – deklarują Niemcy. 
 
Przedstawiciele krajowego zrzeszenia producentów rzepaku odwiedzili także pierwszą francuską fabrykę biopaliwa w Compiegne. Podobną rolnicy zamierzają zbudować na Opolszczyźnie. Proponujemy polskim plantatorom współpracę i sprawdzoną technologię. Produkcja biopaliwa z rzepaku, otworzy nowe możliwości produkcji polskim rolnikom – mówią Francuzi. W czasie rozmów w Paryżu zapadły konkretne decyzje. Organizacja francuskich producentów roślin oleistych będzie współfinansować produkcję biopaliwa na Śląsku. 
 
Do końca miesiąca spółka skupiająca plantatorów z Polski i Francji, udziałowców z firm skupujących rzepak i z Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu zostanie zarejestrowana w sądzie. Oznacza to, że uprawa rzepaku na Śląsku wzrośnie dwukrotnie - do 600 tysięcy ton. Koszt inwestycji i szczegóły produkcji to tajemnica do czasu uchwaleniu ustawy o biopaliwach w Polsce. 


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę