aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Biopaliwa drogą do kariery rzepaku

23 czerwca 2003

Nawet 100 tysięcy ton estru rzepakowego – podstawowego składnika biopaliwa – będą produkować rolnicy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny. We Francji i Niemczech sfinalizowano negocjacje, które kończą proces tworzenia międzynarodowej spółki z udziałem polskich rolników. Oznacza to, że trzeba będzie co najmniej dwukrotnie zwiększyć plantacje rzepaku żeby zapewnić fabryce biopaliwa ciągłość produkcji. Powstanie kilkaset nowych miejsc pracy. 

W Niemczech i we Francji kilkunastu plantatorów, szefów firm skupujących rzepak i przedsiębiorców zapoznawało się z systemem produkcji biopaliwa z rzepaku. Przedstawiciele największej firmy produkującej biodiesel w Marl koło Dortmundu zaoferowali współpracę z organizacją polskich plantatorów rzepaku. Jesteśmy gotowi pomóc krajowemu zrzeszeniu w budowie infrastruktury zakładów biopaliw. W razie kłopotów ze zbytem wykupimy całą produkcję. Możemy już teraz wybudować na Śląsku tłocznię oleju lub całą fabrykę pod klucz – deklarują Niemcy. 
 
Przedstawiciele krajowego zrzeszenia producentów rzepaku odwiedzili także pierwszą francuską fabrykę biopaliwa w Compiegne. Podobną rolnicy zamierzają zbudować na Opolszczyźnie. Proponujemy polskim plantatorom współpracę i sprawdzoną technologię. Produkcja biopaliwa z rzepaku, otworzy nowe możliwości produkcji polskim rolnikom – mówią Francuzi. W czasie rozmów w Paryżu zapadły konkretne decyzje. Organizacja francuskich producentów roślin oleistych będzie współfinansować produkcję biopaliwa na Śląsku. 
 
Do końca miesiąca spółka skupiająca plantatorów z Polski i Francji, udziałowców z firm skupujących rzepak i z Zakładów Azotowych w Kędzierzynie-Koźlu zostanie zarejestrowana w sądzie. Oznacza to, że uprawa rzepaku na Śląsku wzrośnie dwukrotnie - do 600 tysięcy ton. Koszt inwestycji i szczegóły produkcji to tajemnica do czasu uchwaleniu ustawy o biopaliwach w Polsce. 


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę