Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Biopaliwa lustrowane

9 lipca 2003

Wiesław Kaczmarek uważa, że raport NIK dotyczący prywatyzacji Polmosu Wrocław "Wratislavia" jest nierzetelny.

Ustawa o biopaliwach była pisana pod konkretną firmę i konkretną transakcję – uważa poseł PO Jan Rokita. Jego zdaniem wraz ze sprzedażą przez Skarb Państwa Kompanii Spirytusowej "Wratislavia" firmie Bartimpex sprzedane zostały najważniejsze artykuły tej ustawy. Były minister skarbu Wiesław Kaczmarek, który zarzucił raportowi NIK nierzetelność, a posłowi Rokicie złą wolę, uważa, że te zarzuty są kompletnie bezpodstawne. 
 
Wrocławska "Wratislavia" jest od ubiegłego roku firmą w pełni kontrolowaną przez Bartimpex, czyli firmę jednego z najbogatszych Polaków – Aleksandra Gudzowatego. Powołując się na raport NIK, poseł Platformy Obywatelskiej ujawnił, że przy zakupie 85 procent akcji "Wratislavii" Bartimpex zobowiązał się do przeznaczenia dodatkowo 12 milionów złotych na inwestycje w tej firmie. Ale – jak mówił poseł Rokita – uzależniono wykonanie tej umowy od przeprowadzenia w Sejmie bardzo precyzyjnych - dokładnie dziewięciu punktów ustawy o biopaliwach. 
 
Mnie się nasuwa dość oczywisty związek pomiędzy tą sprawą a sprawą afery Rywina i sprzedaży ustawy o radiofonii i telewizji. Pojawia się także tutaj jakaś uprzywilejowana firma, która w trybie pewnego porozumienia z rządem ma uzyskać precyzyjnie określone zapisy ustawowe – powiedział Jan Rokita. Dlatego Platforma Obywatelska zwróciła się do marszałka Sejmu, by natychmiast wstrzymał prace nad ustawą o biopaliwach do czasu wyjaśnienia sprawy. 
 
Marszałek Sejmu Marek Borowski zadecyduje o losach ustawy o biopaliwach zaraz po zapoznaniu się z analizami, które zlecił ekspertom. Poprosiłem o opinię prawną w tej sprawie. Tę opinię prawną powinienem otrzymać dzisiaj lub jutro i na podstawie tego dopiero podejmę decyzję – powiedział 
 
Wiesław Kaczmarek uważa, że raport NIK dotyczący prywatyzacji Polmosu Wrocław "Wratislavia" jest nierzetelny. Posłowi Janowi Rokicie były minister skarbu zarzuca złą wolę w formułowaniu oskarżeń o sprzedaż najważniejszych artykułów ustawy biopaliwowej wraz z Polmosem. Teza Rokity jest fałszywa. Trzeba rozgraniczyć dwa różne pakiety prywatyzacyjne: pakiet Skarbu Państwa, a więc sprzedaży akcji prywatyzowanej spółki inwestorowi, od pakietu inwestycyjnego, w którym inwestor zobowiązuje się do inwestowania swoich pieniędzy w kupionej przez siebie firmie - powiedział. 
 
Według Kaczmarka, nabywca Kompanii Spirytusowej "Wratislavia" (Polmos Wrocław), czyli firma Bartimpex Aleksandra Gudzowatego, a ściślej jej spółka zależna Brasco, wywiązują się z umowy prywatyzacyjnej. Regularnie płacą raty za zakup akcji i dotąd zainwestowały w Polmosie prawie 11 mln zł (z 12 deklarowanych w umowie prywatyzacyjnej). 
 
Bartimpex spełnił wszystkie warunki zakupu akcji spółki „Wratislavia”, zapisane w umowie prywatyzacyjnej, a jej zakup nie był w żaden sposób uzależniony od przygotowywanych ustaw dotyczących rynku biopaliw – oświadczył Aleksander Gudzowaty. Szef Bartimpexu mówi, że dla niego to, czy ustawa o biopaliwach wejdzie w życie, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. 
 
Zdaniem Marka Sawickiego z PSL ustawa o biopaliwach jest potrzebna polskiemu rolnikowi. Natomiast, jego zdaniem, jeśli istnieją wątpliwości z nią związane to – jak powiedział – właśnie po to jest parlament, po to są zapytania do rządu, żeby posłowie zanim zagłosują, wiedzieli dokładnie, co jest w umowie, co jest w ustawie i za czym się opowiadają
 
Poprzednią ustawę o biopaliwach zawetował prezydent. Projekt rządowy w założeniu uwzględnia wszystkie zastrzeżenia prezydenta. Trzecie czytanie i głosowanie ustawy o biopaliwach zaplanowano na czwartek.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę