aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biopaliwa: rząd nie przyjął nowego projektu ustawy

19 marca 2003

Nowy projekt ustawy o biopaliwach nie będzie wprowadzał limitowania produkcji i cen minimalnych na biokomponenty – poinformował minister rolnictwa Adam Tański we wtorek na konferencji prasowej po obradach rządu.

Ceny minimalne na surowce i biokomponenty oznaczają, że są gwarantowane przez państwo w sytuacji, gdy ceny rynkowe są niższe. Wówczas państwo musi ponosić tego skutki i wyrównywać ceny. Wycofanie się z tego rozwiązania przywraca normalne relacje rynkowe – powiedział Tański.

Rząd nie przyjął jednak we wtorek nowego projektu ustawy o biopaliwach, m.in. z tego powodu, że prezentacja tego projektu zbiegła się z pracami Unii Europejskiej nad nowymi przepisami dotyczącymi biopaliw. 

Tański ma nadzieję, że rząd zrobi to w przyszłym tygodniu, ale skieruje go do Sejmu tylko w przypadku przyjęcia przez posłów weta prezydenta do uchwalonej wcześniej ustawy o biopaliwach. Nasze regulacje muszą uwzględniać regulacje Unii – powiedział Tański.

Instytucje unijne zakładają, że do 2005 roku udział wartości energetycznej uzyskanej z biopaliw powinien osiągnąć około 2 proc. całej wartości energetycznej uzyskanej z paliw, a do 2009 roku 5,75 proc.

Przeliczając na wagę będzie to odpowiadało około 3 proc. i około 7,5 proc. W naszym projekcie ustawy proponujemy dolewkę w 2003 roku 3,5 proc., w 2004 roku 4 proc. W pozostałych latach Rada Ministrów regulowałaby procentowy udział uwzględniając to, co dzieje się w krajach Unii – powiedział Tański, dodając, że w najbliższych tygodniach parlament europejski wyjaśni na czym dokładnie polega udział energetyczny w ogólnej energii paliw.

W nowym projekcie resort przychylił się również do sugestii prezydenta, aby uchylić zapis, że biopaliwa mogą być produkowane wyłącznie z surowców polskich. Wprowadzony został jednocześnie zapis o znakowaniu tych dystrybutorów na stacjach benzynowych, gdzie zawartość biokomponentów będzie przekraczała 5 proc.

Tański dodał, że w grudniu 2002 roku sygnatariusze światowej karty paliw, w tym producenci silników, podnieśli dopuszczalny udział bioetanolu w mieszankach benzynowych z 5 proc. do 10 proc. Uznano, że taki przedział nie wymaga żadnych specjalnych przeróbek silnika – powiedział. W Polsce dopuszczalna obecnie norma to 5 proc.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę