Agrolok_280518

Biopaliwa: rząd nie przyjął nowego projektu ustawy

19 marca 2003

Nowy projekt ustawy o biopaliwach nie będzie wprowadzał limitowania produkcji i cen minimalnych na biokomponenty – poinformował minister rolnictwa Adam Tański we wtorek na konferencji prasowej po obradach rządu.

Ceny minimalne na surowce i biokomponenty oznaczają, że są gwarantowane przez państwo w sytuacji, gdy ceny rynkowe są niższe. Wówczas państwo musi ponosić tego skutki i wyrównywać ceny. Wycofanie się z tego rozwiązania przywraca normalne relacje rynkowe – powiedział Tański.

Rząd nie przyjął jednak we wtorek nowego projektu ustawy o biopaliwach, m.in. z tego powodu, że prezentacja tego projektu zbiegła się z pracami Unii Europejskiej nad nowymi przepisami dotyczącymi biopaliw. 

Tański ma nadzieję, że rząd zrobi to w przyszłym tygodniu, ale skieruje go do Sejmu tylko w przypadku przyjęcia przez posłów weta prezydenta do uchwalonej wcześniej ustawy o biopaliwach. Nasze regulacje muszą uwzględniać regulacje Unii – powiedział Tański.

Instytucje unijne zakładają, że do 2005 roku udział wartości energetycznej uzyskanej z biopaliw powinien osiągnąć około 2 proc. całej wartości energetycznej uzyskanej z paliw, a do 2009 roku 5,75 proc.

Przeliczając na wagę będzie to odpowiadało około 3 proc. i około 7,5 proc. W naszym projekcie ustawy proponujemy dolewkę w 2003 roku 3,5 proc., w 2004 roku 4 proc. W pozostałych latach Rada Ministrów regulowałaby procentowy udział uwzględniając to, co dzieje się w krajach Unii – powiedział Tański, dodając, że w najbliższych tygodniach parlament europejski wyjaśni na czym dokładnie polega udział energetyczny w ogólnej energii paliw.

W nowym projekcie resort przychylił się również do sugestii prezydenta, aby uchylić zapis, że biopaliwa mogą być produkowane wyłącznie z surowców polskich. Wprowadzony został jednocześnie zapis o znakowaniu tych dystrybutorów na stacjach benzynowych, gdzie zawartość biokomponentów będzie przekraczała 5 proc.

Tański dodał, że w grudniu 2002 roku sygnatariusze światowej karty paliw, w tym producenci silników, podnieśli dopuszczalny udział bioetanolu w mieszankach benzynowych z 5 proc. do 10 proc. Uznano, że taki przedział nie wymaga żadnych specjalnych przeróbek silnika – powiedział. W Polsce dopuszczalna obecnie norma to 5 proc.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę